kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 13:02
 
“Vatandaşlık Alan Suriyeli Sayıları Neden Gizleniyor?”
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Türkiye'de vatandaşlık verilen Suriyeli sayısının Aralık 2019’da 110 bin olarak açıklandığına işaret ederek sonraki süreçte vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıysa sır gibi saklandığına işaret etti.
Siyaset Haberi
“Vatandaşlık Alan Suriyeli Sayıları Neden Gizleniyor?”

Suriyelilerin taleple değil, aranarak davetle Türk vatandaşlığı verilmeye çağrıldığına dair seçim bölgesinden sık sık ihbar ve şikâyetler alan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, konuyla ilgili sorularının da cevapsız bırakıldığını bildirdi.

Kaç Suriyelinin vatandaşlık aldığına dair 2 önerge verdiğini belirten  Güzelmansur soruları aylar sonra gönderilen cevaplarda “5901 sayılı Türk vatandaşlığı Kanununun Uygulanasına İlişkin Yönetmeliğe göre gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır” şeklinde geçiştirildiğini aktardı.

Bu defa “2020 yılında ve 2021 yılının ilk 3 ayında T.C. vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısını” Bilgi Edinme Yasası kapsamında öğrenmeye çalışan Güzelmansur, Bilgi edinme başvurusunda “ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi olduğundan konu ile ilgili olumlu yanıt verilememektedir” denilerek reddedildiğini aktardı.

VATANDAŞ OLAN SURİYELİ SAYISI 220 BİNİ AŞTI

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili soru önergelerine dalga geçer gibi cevaplar verilmesi millet iradesine saygısızlığın göstergesi olarak nitelendiren CHP’li Güzelmansur “Sonuçta ben bu soruları vatandaşların talebiyle soruyorum. Bana değil halka cevap verilmiyor. Halktan neyi gizliyorlar? Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde verilen cevaba gelince… Neyin özel çalışmasını gerektiriyormuş anlaşılır gibi değil. Devletin göç ve göçmen politikasının şeffaflıktan bu kadar uzak olması demokrasi adına çok üzücü” dedi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapmadığı o özel çalışmayı kendisinin yaptığını ifade eden Güzelmansur “Aralık 2019 – Temmuz 2021 arasındaki 19 ayda, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı en az 110 bin. Buradan şu sonuç çıkıyor: Suriyelilere TC vatandaşlığı verme süreci hızlandırılmış. 7 yılda 110 bin Suriyeliye TC vatandaşlığı verilmişti.  19 ayda 110 bin Suriyeli daha vatandaş yapılmış. Şu anda toplamda en az 220 bin Suriyeli TC vatandaşlığı almış durumda”

YAYLADAĞI’NDA HER 5

SEÇMENDEN BİRİ SURİYELİ

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayılarının bazı yerlerde seçmen dengelerini değiştirmeye başladığını söyleyen Güzelmansur şöyle devam etti: “Örneğin Hatay’ın Yayladağı ilçesinde son 19 ayda verilen vatandaşlıklarla Suriyeli seçmenin ilçedeki toplam seçmene oranı 19’a yükseldi. Diğer bir deyişle, Yayladağı’nda, neredeyse her 5 seçmenden biri Suriyeli”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Vatandaşlık, Alan, Suriyeli, Sayıları, Neden, Gizleniyor?”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı