kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
06 Ocak 2022 - Perşembe 17:06
 
Vaka artışlarına ve domuz gribine dikkat!
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, covid vakalarının yanı sıra bu yıl, son haftalarda grip vakalarında da ciddi bir artışla birlikte domuz gribinde de artış yaşandığını söyledi.
Sağlık Haberi
Vaka artışlarına ve domuz gribine dikkat!

Dünya ve özellikle ülkemiz genelinde artan covid vakaları sonrası dün Sağlık Bilim Kurulu toplanarak bazı kararlar aldı. Maske-mesafe-hijyen kurallarına dikkat edilmesini gerektiğine önemle vurgu yapılan kararlarda, kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiği de bildirildi.

 

Domuz gribinin de sık görülmeye başlandığını ifade eden Dr. Berktaş, maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulmasının grip vakalarını da önleyebileceğini kaydederek “Geçen sene grip vakalarını çok görmedik. Çünkü karantina vardı, insanlar maske takımına daha çok dikkat ediyorlardı, okullar kapalıydı. Bu sene çok arttı vakalar” dedi.

 

Nasıl covid’in omikronu, deltası varsa, grip mikrobunun da, influenza denilen virüsün a'sı b'si bulunduğunun altını çizen Dr. Berktaş “Domuz gribi veya normal influenzalar var. Hepsi aslında birbirine benziyor belirti olarak. Genelde burun akıntısı olur, olmaya da bilir, ateş asla şart değil, boğaz ağrısı, kas ağrısı, halsizlik şeklinde belirti veriyor. İnfluenza ile omikronu birbirinden ayırt etmek imkansız, test yapmadan bunu mümkün değil anlayamayız. Domuz gribi gerçekten bu sene çok arttı, covidle de çok karışıyor, tek ayrım yolu PCR yapmak. En önemli şey, maskelere dikkat etmek. Maske gripten de korur, covid’ten de korur. O nedenle herkes mutlaka maske ve mesafe kurallarına uymalı, kalabalık ortamlara girmemeli. Çünkü grip de aslında insanı öldürebilir, zatürreye çevirebilir. O yüzden çok dikkat etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vaka, artışlarına, ve, domuz, gribine, dikkat!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı