Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 18:19
 
“Uyuşturucu trafiğinde Hatay olarak dikkatli olmalıyız”
Suriye üzerinden transit ülke Türkiye’ye ve Avrupa’ya çeşitli yollarla uyuşturucu geçişinde Hatay’ın konumuna dikkat çeken Vali Rahmi Doğan “O yüzden bizim daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.
Yaşam Haberi
“Uyuşturucu trafiğinde Hatay olarak dikkatli olmalıyız”

İl Sağlık Müdürlüğü Davud-i Antaki Toplantı Salonunda yapılan toplantıda konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan Türkiye'nin 81 İlinde uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele konusunda toplantı yapıldığını belirterek “Uyuşturucu, uyuşturucu sadece bizim sorunumuz değil tüm toplumların sorunu haline geldi, bu sorunların içerisinde de en başta yer alıyor” dedi.

Özellikle sentetik uyuşturucuların imalatından sonra çok kolay ulaşılabilir bir hal aldığını vurgulayan Vali Doğan “Tabii hem ulaşabiliyorsunuz hem ucuza alabiliyorsunuz böyle olunca yaygınlaşmaya başladı. Devletler, STK’lar önlemeye yönelik çalışmalar yapıyor ancak biz Türkiye olarak burada yapılması gereken nedir? Ne tür tedbirler alırız? Bu olaylar önlenmesi için kurumların neler yapması gerekli STK’larla nasıl işbirliği içinde olunur? Yerel yönetimlerin neler yapması gerektiği hususunda bu toplantılarda ele alınıp değerlendireceğiz” diye konuştu.

Hükümet tarafından oluşturulan eylem planları, stratejik planlara değinen Vali Doğan “Biz Hatay olarak sınır ili olması hasebiyle biraz daha stratejik bir konumda bulunuyoruz. Çünkü hemen yanı başımızda Suriye de üretilen veya Suriye'ye farklı yollarla gelen uyuşturucular transit ülke olarak bizim üzerimizden Avrupa'ya ve bir kısmı da bizim topraklarımızda kalmakta, dolayısıyla Türkiye'ye giriş kapısı açısından baktığınızda Hatay'ın ayrı bir yerde olduğu aşikâr. O yüzden bizim daha fazla çalışmamız lazım, diğer illere göre daha fazla performans göstermemiz lazım ki buradan girme ihtimali olan uyuşturucu ve benzeri türevlerini yakalayarak ülkemizin diğer taraflarına geçmesini engellemek öncelikli amacımız. Burada emniyetimizin ve jandarmamızın çok ciddi gayreti var ve diğer birimlerimiz de bu yönde çalışıyor” şeklinde konuştu. 

199 METRUK BİNA YIKTIK

Ayrıca metruk binalar bu tür eylemlerin yapıldığı, bu tür faaliyetlerin organize edildiği mekânlar haline geldiğine de vurgu yapan Vali Doğan şöyle devam etti: “Tabi bizim buradaki en büyük sorunumuz buradaki metruk binaların bir kısmının tarihi eser niteliğinde olmasıdır. Bir kısmı da davalık olması ama buna rağmen biz de bulunan 988 metruk binanın 199 tanesini yıktık, devam edenler var. Biraz önce ifade ettiğim gibi tarihi eser niteliği konumunda 204 tane de bina var. Bu binaların bir an önce ortadan kaldırıp bu tür eylemlerin mekânı olması durumundan çıkarmak lazım. Bizim ilimizde çok ciddi bir mobese sistemimiz var dolayısı ile hem kamuya açık yerler hem güzergâhlar bu sistem marifetiyle takip ediliyor. Ülkemizde uyuşturucu ile tanışma yaşı ürkütücü rakamlara düşmektedir. Dolayısıyla bu yapılacak mücadele sadece devlet eliyle değil, okullarda öğretmenlerimiz ve evlerde ailelerimizle birlikte yapmamız gereken ciddi bir mücadele olarak görüyoruz...”

Toplantıda İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Gülnur Barutçu, İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Fahrettin Över, İl Emniyet Müdürlüğünde görevli Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü İbrahim Aydoğan ve Yeşilay Temsilcisi Hidayet Şişkin Sunum ve konuşma yaptılar.

Toplantıya ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Hayzaran, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Salih Altun, , İlçe Kaymakamları,  İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Bnb. Oğuz Emre Çiçek, Kurum İl Müdürleri, STK temsilcileri ve ilgili personel katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Uyuşturucu, trafiğinde, Hatay, olarak, dikkatli, olmalıyız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı