ugur okullari - destop
Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 14:34
 
“Üstü Örtülü Bir Hak Gaspıdır”
Eğitim Sen Samandağ Şubesi Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı, ekonomik krize paralel yükselen kurla maaşı eritilen öğretmenlerin ek ders ücretlerini kesme uğraşına tepki gösterdi.
Eğitim Haberi
“Üstü Örtülü Bir Hak Gaspıdır”

MEB’in Personel Genel Müdürlüğünün 4.09.2020 tarihli yazısıyla öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesme uğraşında olduğuna işaret eden Eğitim-Sen Samandağ Şube yönetimi yazılı açıklama yaptı.

“MEB’İN EK DERS TASARRUFU ETİK,

ADİL VE HUKUKİ DEĞİLDİR”

Eğitim Sen Samandağ Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında, Pandemi sürecini yönetemeyen MEB’in, beceriksizliğini itiraf edeceğine öğretmenlerin ek derslerini keserek sorunu katmerleştirdiğini vurgulayarak “Öğretmenler, bu olağanüstü süreçte gerek yüz yüze gerek canlı dersle ve kendi olanaklarıyla görevlerini özenle yapmaya çalışıyor. Salgın krizini yönetemeyen MEB, ekonomik krize paralel yükselen kurla maaşı eritilen öğretmenlerin ek ders ücretlerini MEB’in Personel Genel Müdürlüğünün yazısıyla kesme uğraşı ve bu vasıta ile her zaman göreve hazır olan, bir an önce öğrencilerine kavuşmak isteyen öğretmenlerin salgının sonuçlarıyla cezalandırılması kabul edilemez” dedi.

          Canlı derslerin haftada kaç saat yapılacağı belirsizken örgün eğitim kadar ders verilmesi imkânsızken; 15 saatten sonra ek ders ücretinin ödenebileceği vurgusunun da üstü örtülü bir hak gaspı olarak nitelendirilen açıklamada “Bu karardan önce de bakan öğretmen maaşlarının yük olduğu açıklamasıyla ne kadar öğretmen dostu olduğunu göstermiştir. Teknolojik alt yapı düşünülmeden plansız, vizyonsuz politika okul idarelerine yüklenmiştir. Bu yük altında okul idareleri boğuşarak bu dağınıklığı düzeltmeye çalışılmaktadır. Öte yandan canlı derslerle teknolojik donanımında yoksun binlerce öğrencinin eğitim hakkı ellerinden alınmıştır. Bu sorun için çözüm üretilmesi gerekirken çözülmemiş, bu öğrenciler yok sayılmıştır” denildi.

         Ek ders tahakkukunun ancak hafta sonları ile mümkün olması sonucu dersler hafta sonralına kaydırılarak öğretmenler hafta sonları da çalışmaya zorlandığına da değinilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir MEB görüntüsü ile karşı karşıya kaldığımız bu salgın sürecinde ve buna rağmen, öğretmenlerimiz hak edilmemiş bir ücretin derdinde değildir. Fakat öngörüsüzlüğün ve plansızlığın bir sonucu olarak eğitimde geldiğimiz belirsizliğin ve seviyenin faturasının öğretmenimize, kazanılmış haklarını yok sayma pahasına ödetme çabası etik olmadığı gibi adil ve hukuki de değildir. Bizler Yalnızca Ek Ders Ücretlerinin İstisnasız Her Öğretmene İlkokul İçin Haftalık 18 Saat Diğer Okullar İçin Haftalık 15 Saat Ve Kurs- Egzersiz Vb. Harici Ödenmesini Talep Etmiyor, Bunun Yanında Salgın Süresince Bütün Eğitim Çalışanlarına Risk Tazminatı Ödenmesini Ve Ayrıca Salgının Bir Meslek Hastalığı Sayılmasını Ve Bütün Ekonomik-Özlük Haklarımızın Bir An Evvel Bu Çerçevede Yeniden Eğitim Çalışanlarımızın Lehine Revize Edilmesini Talep Ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Üstü, Örtülü, Bir, Hak, Gaspıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı