ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 17:06
 
“Üretimsizlik insani krizi doğurur!”
İskenderun 1. Kitap Fuarı’nda söyleşiye katılan Dr. İlhami Fındıkçı tüketim odaklı yaşamın üretimden uzaklaştırdığını, üretmeyen insanların sağlığının bozulduğunu beraberinde insani krizi getireceğini söyledi.
Kültür Haberi
“Üretimsizlik insani krizi doğurur!”

100 yazar ve 180 yayınevinin katıldığı İskenderun 1. Kitap Fuarı’nda yaklaşık bir hafta geride kalırken 16 Şubat'ta kadar açık olacak olan fuarın ziyaretçileri her geçen gün artıyor.

Fuar kapsamında devam eden söyleşi etkinine Dr. İlhami Fındıkçı konuşmacı olarak katıldı. Dr. İlhami Fındıkçı, Eroğlu Holding, Fimar Holding, Kopuz Şirketler Grubu, Emmioğlu Grup Yönetim Kurulu Üyeliği ve birçok kurumda aile şirketi danışmanlığı yapan, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ders veren, Yeni Birlik Gazetesi’nde köşe yazıları yazan ve birçok süreli derginin yayın kurulunda yer alıyor.

Kitapseverlerle bir araya gelen Dr. İlhami Fındıkçı yaptığı söyleşide, global olarak insani bir krize işaret ederek “Dünyada hiç bir dönem ruh sağlığı bozuk insanlar yalnız, kendi kuyusuna düşmüş, çıkamaz durumda hale bu kadar yoğun olarak görülmedi” dedi.

İNSANLIK KRİZİ

Yaşanılan bu süreçte sanayileşme dönemi ve bilgi çağının ‘insanlık rahat’ olsun diye hızlı bir şekilde kendini gösterdiğine değinen Dr. Fındıkçı “Öyle ise insanlar neden rahat değil? Bunun nedenlerini irdelemek gerekiyor. Çünkü tüketim odaklı yaşam bizi üretimden uzaklaştırdı. Üretmeyen insanın sağlığı bozulur. İnsani değerlerimizi inşa edecek olan yeryüzünde bulunma sebebimizden, kendimizden uzaklaştık. İşte bunun adı insani krizdir. Peki, bunun önüne geçmek için ne yapmak gerekir? Elbette ki üretim odaklı bir yaşam tarzını seçmeliyiz. İnsanın yeryüzünde varoluş nedeni iki amaca dayanır. Birincisi yeryüzüne bir şeyler veren, diğeri ise alan tarafında olmaktır. Herkes kendisi ile yüzleşmeli ve insanlık için katkıda bulunan tarafında olursa ruh sağlığı daha iyi olur. Araştırmalarla bu kanıtlanmıştır. Örneğin en basit bir anlatımla; yolda yürürken bir taş gördüğümüzde onu oradan kaldırırsak, bu ne için yapılmalıdır, başkası zarar görmesin diye. İşte bunun gibi, insan hayatına katkı veren, üretici tarafta olan bir yaşam biçimi seçilmelidir” şeklinde konuştu.

Söyleşiye İskenderun Belediyesi yönetimi, personeli ve Seval Kirmit Yazar ile konuklar ilgi gösterdi. Dr. İlhami Fındıkçı, alkışlanan sunumundan sonra katılımcıların sorularını değerlendirerek imza gününe katkı sunmak üzere fuar alanına geçip okurlara kitaplarını imzaladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Üretimsizlik, insani, krizi, doğurur!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı