kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 17:58
 
‘Uğur Mumcu’ Arsuz’da anıldı
Demokrasi şehidi ‘Uğur Mumcu’ katledilişinin 27. Yılında Hatay’ın Arsuz ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi örgütü tarafından düzenlen programıyla anıldı.
Siyaset Haberi
‘Uğur Mumcu’ Arsuz’da anıldı

Anma programına katılan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven,  Uğur Mumcu’yu Saygı ve Özlemle andıklarını belirterek “Uğur Mumcu Atatürkçü, güçlü kalemiyle aydın bir araştırmacı gazeteci ve yazardı. Uğur Mumcu bizim gençliğimizin idolüydü. Maalesef bombalı bir saldırı sonucu öldürülmüştür. Her ne kadar yasalar tarafından böyle anılmasa da biz Demokrasi şehidi olarak kabul ediyoruz” dedi.

Uğur Mumcu 12 Mart döneminin yaşandığı, o zamanki faşist uygulamanın, askeri darbenin olduğu dönemde tutuklandığını anımsatan Güven “İşkenceler görmüş ve daha sonra bunları eser olarak kaleme almıştır. Biliyorsunuz ki en önemli eserlerinden bir tanesi olan ‘sakıncalı piyade’ tiyatro olarak günümüzde en fazla oynanan yerli eserlerden bir tanesidir. Çok önemli eserlerden bir tanesidir. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ diyor. Eğer biz bu yolda yürüseydik, Uğur Mumcular çok olsaydı ve yaşasaydı bu güne kadar bizlere çok katkısı olacaktı.  Şimdi görüyorsunuz, bir sürü insan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi. Onun için onu saygıyla anıyoruz ve ey halkım unutma bizi dedi unutmuyoruz, unutturmayacağız. Onu saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanı Mahmut Şirin de, Uğur Mumcu’nun gerçekleri söylediği, gerçekleri konuştuğu, emperyalizme hizmet etmediği ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında bir gazeteci olduğu için maalesef aracına bir bomba konularak katledildiğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Uğur, Mumcu’, Arsuz’da, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı