ugur okullari - destop
Haber Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 18:22
 
“Türkiye ve İskenderun için böyle bir risk yok!”
Beyrut’taki amonyum nitrat patlaması faciasına dikkat çeken Kimya Mühendisleri Odası Hatay İl temsilcisi Kimya Mühendisi Hasan Emir 2016’da 33’lük amonyum nitratın girişinin yasaklanmasıyla Türkiye ve İskenderun için böyle bir risk görmediğini söyledi.
Yaşam Haberi
“Türkiye ve İskenderun için böyle bir risk yok!”

Beyrut’ta meydana gelen patlamanın görüntülerinin sosyal medyada yayınlanması üzerine bir liman kenti olan İskenderun’un bu konudaki riskleri akıllara getirdi. Önceki gün Lübnan Beyrut’ta meydana gelen Amonyum nitrat dolu depoda meydana gelen patlamanın yarattığı facianın yankıları tüm dünyada sürerken Kimya Mühendisleri Odası Hatay İl temsilcisi Kimya Mühendisi Hasan Emir patlamayı değerlendirdi.

Amonyum nitrat konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin aldığı yasak kararının çok yerinde ve önemli olduğunu dile getiren Kimya Mühendisi Hasan Emir, Beyrut limanında yaşanan patlamaya da değinerek “Bize gelin ilk gelen haber, patlamanın 2600 tonluk amonyum nitratın depolandığı yerin yakınında bir kaynak işleminin yapılmasından kaynaklandığı yönünde. Amonyum nitratın üç tipi var. 33’lük, 26’lık ve 21’lik, 33’lük 2016’dan itibaren Türkiye’ye girişi yasaklandı. Hem terör olaylarında kullanımının önüne geçilmesi için hem de tarımsal alanda düzensiz kullanıldığında toprağa, ürüne zarar ver” dedi.

Amonyum nitratın genelde Rusya ağırlıklı geldiğini belirten Kimya Mühendisi Emir “Depolama şartlar çok önemli bunun. Bir şehrin içerisinde, merkezinde, bir limanın içerisinde bir stok ambarının içerisinde hele hele uzun süre bekletilmesi, stoklanması büyük risk. Kaldı ki sigara içilmesinin yasak olduğu bir yerde, kaynak yapılması bir cinayet. Beyrut’ta yaşananlar tamamen cinayettir. Çok miktarda olan Amonyum nitratın neden burada bekletildiğini anlamış değilim. Binlerce insanın yaşadığı yerde resmen cinayet işlenmiş” diye konuştu.    

İSKENDERUN İÇİN BÖYLE BİR

TEHLİKE GÖRMÜYORUM

Kimya Mühendisi Emir, Türkiye açısından bakıldığında özellikle İskenderun bölgesinin bir demir çelik üzerine, bir de gübre üzerine yoğunluk kazandığına işaret ederek “Çok sayıda özel gübre firması ve depoları var bunların ama hepsinde de inanıyorum ki, gerçek özen gösteriliyor, titizlikle depolanıyor. Zaten yapı olarak da burada fazla kalmıyor bunlar. Dökme olarak gelir genelde, amonyak nitrat gübresi ve gidiyor. Dediğimiz gibi 33’lik değil zaten, ya 26’lık ya da 21’lik. O yüzden Türkiye’de yasaklama sonrası bir risk görmüyorum. 26’lık ve 21’lik de ithalat yerinden çiftçiye ulaşana kadar kontrol altında. Tarım Bakanlığı bu tür işletmeleri çok sıkı tutuyor. Tüm fabrikaları, gübre ithalatçılarına, tedarikçiye ve çiftiyle kadar kontrol ediliyor. İskenderun için böyle bir tehlike görmüyorum” şeklinde konuştu.   

    

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Türkiye, ve, İskenderun, için, böyle, bir, risk, yok!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı