ugur okullari - destop
Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 11:30
 
Türkiye-Libya anlaşması balıkçıyı umutlandırdı…
Türkiye ile Libya arasında yapılan Akdeniz’de münhasır ekonomik alan anlaşmasıyla oluşan geniş deniz sahasının artık Türk balıkçılarının kullanabileceği, anlaşmanın detaylarının sonuçlanmasının beklendiği bildirildi.
Yaşam Haberi
Türkiye-Libya anlaşması balıkçıyı umutlandırdı…

Uzmanlar Akdeniz’de Libya ile Türkiye arasındaki anlaşmadan doğacak iki ülkenin kontrolüne geçecek olan sahada derin deniz kırmızı karides stokları ile Mersin körfezi açığındaki sığ sulardaki balıkçılık kaynaklarını sürdürülebilir bir balıkçılığa imkân olacağına işaret ediyor. Yıllar Türkiye’nin burnun dibindeki bu kaynakları Mısır, Suriye ve İtalyan Bandıralı Rum balıkçı gemilerinin sömürdüğüne de dikkat çekiliyor.

Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen Türkiye’nin 1980’de BM (Birleşmiş Milletler) deniz hukuku kapsamı dışında kaldığını hatırlatarak “Onun için 12 milin dışındaki alanı daha da genişletmek amacıyla bugünkü Libya ve Türkiye arasındaki mutabakat yapıldı. Tabi bu konu taze, özellikle de balıkçılık alanında detaylar henüz netlik kazanmadı, içeriği de şu an açıklanmadı” dedi.

İçerik açıklandığında balıkçılıkla ilgili, daha geniş kapsamda, balıkçıların lehine olacakları kamuoyuyla paylaşabileceklerini ifade eden Celal Bilen “Bugünkü Türkiye ile Libya arasındaki Akdeniz’de muhasır Ekonomik alanlar konusundaki anlaşma özellikle Doğu Akdeniz ve tüm Akdeniz Türk Balıkçısı açısından çok faydalı olacaktır. Bu anlaşma kapsamında balıkçılarla ilgili kararlar alınacaktır, belki bizim balıkçımız Türkiye’den Libya’ya, Moritanya’ya gittiğimiz gibi oraya da gidecekler. Bunu balıkçılık adına olumlu görüyorum. Balıkçılık açısından çok iyi olacak. Bekleyip göreceğiz, içeriği, kapsamı daha anlaşılır bir şekilde kamuoyuyla paylaşıldığı zaman balıkçılığın da iyi tarafını da görmüş olacağız” diye konuştu.     

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye-Libya, anlaşması, balıkçıyı, umutlandırdı…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı