ugur okullari - destop


Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 17:48
 
Türk-İş ‘in kıdem tazminatı kaygısı…
Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, Türk-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalarla birlikte kaygılarını dile getirerek kıdem tazminatının kırmızıçizgileri olduğunu söyledi.
Ekonomi Haberi
Türk-İş ‘in kıdem tazminatı kaygısı…

Türk Metal Sendikası üyeleri ile birlikte Belediye İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Abdi Ataç ve üyelerinin katıldığı basın açıklaması toplantısında konuşan Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, kıdem tazminatıyla ilgili kaygılarına işaret ederek “Ama ortada paylaşılan bir taslak yok! Sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması Çözümü yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Bunu hiçbirimiz kabul etmiyoruz” dedi.

GÖRÜŞÜMÜZ NET…

İşçinin kıdem tazminatı hakkının masaya yatırılmak istendiğinin altını çizen Varan “Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatı ve koşulları kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardır süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK–İŞ Genel Kurulunda oy birliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” diye konuştu.

“KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA”

Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisi olduğunu yineleyen Varan şöyle devam etti: “Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem Tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. “Kıdem tazminatıma dokunma” Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk-İş, ‘in, kıdem, tazminatı, kaygısı…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı