Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 10:03
 
Türk Edebiyatına Elif Rana ile İlk Adımını Attı
Türk edebiyatına farklı bir tarz ve akım oluşturma hayaliyle yola çıkan 16 yaşındaki Şair Elif Rana, ‘Elif Rana Biçare’ adını verdiği şiir kitabını çıkardı. İlk şiir kitabının editörlüğünü Edebiyat Öğretmeni Recep Yıldırım’ın yaptığını söyleyen Elif Rana, ikinci kitabının hazırlıklarının da son aşamaya geldiği müjdesini verdi.
- Haberi
Türk Edebiyatına Elif Rana ile İlk Adımını Attı

Güney Kampüs Metin Kanmaz Koleji öğrencisi 16 yaşındaki Elif Rana, ortaokul döneminde yazdığı şiirleri, yine Edebiyat öğretmeni Recep Yıldırım’ın editörlüğünde çıkarmanın heyecanını ve haklı gururunu yaşıyor.

İlk kitabı çıkardıktan sonra duygularını hocası Yıldırım ile birlikte dile getiren genç şair Elif Rana, şiire çok küçük yaşlardan beri merakının olduğunu ve yazdığını söyleyerek “İlk kitabı 16 yaşlarında çıkarmak istedim. Çünkü şiir açısından çocukluğumun arkasında sığınabileceğim bir yaştayım. Hata yapmaya müsait olduğum bir yaşta çıkarmak istedim ki orada var olan şiirler ve daha sonra yazacağım şiirlerle Elif Rana Türk edebiyatında halk arasında anılsın gibi hayalim vardır. Kalıcı olmak istiyorum. Bu yüzden ilk etapta ortaokul döneminde yazdığım şiirlerle kitabımı çıkardım” dedi.

HEDEFİ BÜYÜK

Genç Şair Elif Rana, henüz düzenlenmemiş 4-5 kitaplık dosyasının olduğundan söz ederek, hedefleriyle ilgili şunları konuştu:

“Bundan sonra yaşımın avantajlarından faydalanarak yarışmalar üzerinde devam etmek istiyorum. İkinci kitap için Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi İnan’ın yarışmalarına katılmayı planlıyorum. Bu olmazsa başka yolları deneyeceğim. Elif Rana olarak devam edip soy ismimi henüz devreye sokmayıp konsept konsept çıkarmayı düşünüyorum. Bu kitabında 16 yaşındaki bir kızın öyküsüne değinen şiirler var. İkincisi ise tek bir şiirden oluşan, 20 bin küsur dizeden oluşan, içinde daha farklı kavramlar, felsefik noktalara temas eden bir kitap olacak. Son dönem şiirlerim ayrı bir kitapta toplanacak. Her kitabın bir öyküsü olması gerektiğine inanıyorum. Diğer kitaplarda farklı öyküler yer alacak.”

Rana, şiirlerinde hayata farklı bir açıdan bakmayı ve olumsuzlukları, olumlu noktaya taşıma gayret ve çabanın konu edildiğini dile getirerek “Şiirlerimde, kırılganlığa yenilmemek, bu yaşlarda hem dünyayı hem de kendimizi tanımaya başlıyoruz ve çeşitli hayal kırıklarımız olabiliyor, bunlara yenilmemeyi, bunların yıkıcı etkisini yapıcı bir nesneye dönüştürmeyi hedefledim. Hocam, Recep Yıldırım’ı, bir editörden ve hocadan çok bir baba gibi sevdiğim bir insandır. Bu kitapta bana büyük desteği oldu” diye konuştu.

 

EDİTÖR YILDIRIM: “ELİF RANA FARKLI BİR TARZ

Yazar kimliğiyle de Türk edebiyatında adından söz ettiren Recep Yıldırım, Elif Rana’yı anlatırken “Günümüz gençliği maalesef 50-60 kelimeyle günlük hayatını sürdürürken, Elif’in binlerce kelimesi olduğunu fark ettim. Bunda entelektüel bir yapıya bir estetik bilincine işaret ettiğine dair güçlü bir kanaat oluştu bende. Bunu hak ettiğini düşünüyorum. Bundan dolayı editörü oldum. Bundan sonra da yapacağı her etkinlikte bulunabileceğimi söyleyebilirim. Ona güveniyorum” şeklinde konuştu.

Şiirleri de değerlendirirken, Türk edebiyatında yer edinen bülbül ve gülden yola çıkarak anlatan Yıldırım, şunları aktardı: “Şiirlerde hep bülbül güle bir şeyler anlatıyor. Bülbül de erkektir erkekten güle doğru akan bir şarkı, ezgi, melodi vardır. Elif Rana’da ise tam tersine gülün şarkısını buldu. Yani gül kendi isteklerini düşüncelerini kırılganlıklarını hayata bakış açısını ortaya koyuyor. Güçlü bir kadın sesi var dizelerinde. Bana soran herkese Elif Rana’yı anlatırım. Dilerim ki sözlerimiz ve tanıtımlarımız hak ettiği kulaklara gider. Elif Rana hak ettiği yere gelecektir.”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Edebiyatına, Elif, Rana, ile, İlk, Adımını, Attı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı