ugur okullari - destop
Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 13:04
 
TÜBİTAK’ın Durağı TEK
TÜBİTAK’ın organize ettiği “Bilim Söyleşileri” TEK Kampüs Okulları’nda gerçekleştirildi. Söyleşide, uzmanlar, iskeletleri ele aldı.
Eğitim Haberi
TÜBİTAK’ın Durağı TEK

TEK Kampüs Okulları’nda lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen ve TÜBİTAK’ın organizasyonundaki seminer büyük ilgi gördü. Okul yönetiminin yanı sıra öğrenciler, salonu doldurarak, konuşmacıları dinledi.

 

‘Geçmişten günümüze konuşan iskeletler’ konulu seminerde konuşan Öğretim Üyesi Dr. Evrim Tekeli, iskeletlerin geçmişten bugüne sosyo-kültürel ve biyolojik açılardan ele alındığını belirterek, insanı insan yapan özelliklerin ne olduğu sorusuna halen yanıt arandığını söyledi.

 

Her iskeletin bir kimliğinin bulunduğunu dile getiren Dr. Tekeli, “İskeletler bizim için bir tarihi dokümandır. Tarihi eser niteliği olan her eseri kazı evlerinde muhafaza ederiz. Bu tip tarihi kazılar genelde haziran aylarında başlar Eylül aylarının sonlarına doğu sürer. Beslenme eksikliği ya da bozukluğu, vitamin eksiklikleri gibi durumların sonucu olarak bireylerin kemik yapılarında değişimler meydana gelebilir. İncelemelerimiz sırasında her türlü sonucu geniş kapsamlı olarak ele alıyoruz” diye konuştu.

 

Seminer sonunda Öğretim Üyesi Dr. Evrim Tekeli’ye, öğrenciler merak ettikleri soruları da birebir sorarak cevap almaya çalıştı.

 

Seminerin ardından okul idaresi katılımından dolayı Dr. Tekeli’ye plaket ve çiçek takdim etti.

                 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜBİTAK’ın, Durağı, TEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı