ugur okullari - destop
Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 13:31
 
Toplu taşıma ve marketlere hizmet sınırlaması…
İskenderun Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen "Coronavirüs Salgını ile Mücadele" kapsamında toplu taşıma araçları ile marketlerin hizmetlerine sınırlama getirildiğini duyurdu.
Yaşam Haberi
 Toplu taşıma ve marketlere hizmet sınırlaması…

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’in konuya ilişkin açıklamasında “İçişleri Bakanlığımız tarafından gönderilen ek genelgeyle Ülkemiz genelindeki tüm İl ve ilçelerdeki toplu taşıma araçları ile marketlerin faaliyetine ilişkin olarak bazı kararlar alınmış olup, alınan kararlar 24 Mart 2020 Salı günü itibariyle uygulanmaya başlanmıştır” ifadelerine yer verildi.   

 

Kaymakam Yönden’in açıklamasının devamında “Söz konusu genelge doğrultusunda; İlçemizde faaliyette bulunan tüm toplu taşıma araçları ve market işletmelerinin kurallara harfiyen uyması gerektiği, aksi takdirde cezai işlem yapılacağını vurgularken, değerli halkımızca da bu tedbir ve kararların uygulanması sürecinde ciddiyet ve hassasiyet göstermelerini önemle rica ederiz” denildi.

ALINAN TEDBİRLER ŞÖYLE

“Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise ¡çerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ¡le beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak

İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.

İl/ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin 50’si oranında yolcu kabul edecek; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Toplu, taşıma, ve, marketlere, hizmet, sınırlaması…,
Yorumlar
Haber Yazılımı