Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 13:49
 
‘Toplu sözleşmede hayal kırıklığı!’
Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık 3 milyon memur, 2 milyon emekli toplam 20 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin hayal kırıklığına doğru gittiğini söyledi.
Ekonomi Haberi
 ‘Toplu sözleşmede hayal kırıklığı!’

Türkiye Kamu-Sen İskenderun Temsilciliği olarak açıklama yapan Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık nüfusun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmelerine dikkat çekti.

Geçen yıl gerçekleşen resmi enflasyonun yüzde 20,3 olduğunu, 4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarının 1.032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldığını hatırlatan Yavuz Selim Yanık “TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6. Elektriğe 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi yerle bir olmuş” dedi.

Hem resmi rakamlar hem de yaptıkları hesapların, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösterdiğine işaret eden Yavuz Selim Yanık “Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyor. Memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için yüzde 8,2; 2021’in tamamı için yüzde 6,1! Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65. Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz. Sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen yüzde 4’lük zam; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük. Memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk. Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz.Yüzde 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz” diye konuştu.

Kamu işvereni tarafından da yüzde 4+4 zammın gerekçesini beklediklerini sözlerine ekleyen Selim Yavuz Yanık “Hükümete soruyoruz, hedefiniz, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir? Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep ‘Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vazgeçin’ dedik. Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar. Biz, ‘Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın’ dedik. Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler. Biz, refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, ‘Esarete devam’ dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak demektir. Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demektir” şeklinde konuştu.

Toplu sözleşme görüşmelerinin normal seyrinde ilerlemediğini vurgulayan Yanık şunları kaydetti: “Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor. Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani ve ahlaki değildir. Yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden 20 gün boyunca neden kaçınmaktadır? Biz, toplu sözleşmenin başından beri bütün sorunların masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz.”

“BÜTÇE ONLARIN, MEYDANLAR BİZİMDİR’

Üretimden gelen güçlerinin olduğunu da anımsatan Yanık “Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işvereni tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. ‘Eylem kültürümüz var’ diyenleri de bu kültürlerini bir kez olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir. Memurun hakkı korunmazsa alanlara ineceğimizin mesajını TÜRKİYE KAMU SEN HATAY TEMSİLCİLİĞİ olarak bugün tüm Türkiye de eş zamanlı yapılan, bizimde Antakya vali göbeğinde yaptığımız basın açıklamasıyla verdik. Hatay İl Temsilcimiz Hayri Şahin tarafından yapılan açıklamayla Hatay’dan gerekli mesaj verilmiştir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘Toplu, sözleşmede, hayal, kırıklığı!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı