ugur okullari - destop
Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 17:03
 
Tokdemir: “Hassalı üzüm üreticileri kan ağlıyor!”
CHP Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir Hassa’nın güzel üzümünün para etmediğini, üreticilerin kan ağladığını söyledi.
Siyaset Haberi
Tokdemir: “Hassalı üzüm üreticileri kan ağlıyor!”

Hassa’da üzüm üreticilerini ziyaret eden, dertlerini dinleyen CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, “18 yıldır girdi ve maliyet kalemleri olan gübre, ilaç, mazot ve elektrik fiyatları kat be kat artarken üzüm fiyatı değişmiyor, çiftçiden yine 1-1,5 TL’den alınıyor” dedi.

 

Rekolte yüksek olsa da üzüm ya bağında ya da kamyon kasalarında çürümeye terk edilmiş durumda olduğunu aktaran CHP’li Tokdemir “Rekoltenin yüksek olması sorunları çözmüyor. Marketten pazardan 4 TL’ye aldığımız üzüm, üreticiden 1-1,5 TL’ye alınıyor, aradaki fark kimlerin cebine giriyor? Çiftçinin alın terinin karşılığını alacağı fiyatın sağlanması gerekiyor. Günümüz tarım politikalarıyla çiftçilerimizin gelişimine katkı sunulamıyor. Tarımda acilen reform vb. yapısal değişikliklere gidilmelidir. Kırsalda üretim neredeyse durma noktasına gelecek. Üretken, teşviklerle desteklenen ve sübvansiyonlara dayalı yapılanmalara ivedilikle ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

Eşsiz lezzete sahip Hassa üzümlerinin markalaşması gerektiğini de ifade eden CHP’li Tokdemir “Tüm dünyaya tanıtılmalıdır. Millet bahçeleri yerine çiftçilerimizin ürününü değerlendireceği, endüstriye dönüştüreceği ve ekonomimize katkı sağlayacağı adımlar atılmalıdır. Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan bu verimli alanlara kuru üzüm fabrikaları ve meyve suyu fabrikaları gibi entegre tesisler kurulmalıdır. Alın teriyle üreten, ekonomiye katma değer katan çiftçimiz aç bırakılmaya çalışılıyor. Bu duruma asla kayıtsız kalmayacağız, çiftçimizin her zaman yanında olacağız. Allah kısmet ederse iktidarımızda çiftçimizi her konuda destekleyerek hak ettikleri refah seviyesine ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tokdemir:, “Hassalı, üzüm, üreticileri, kan, ağlıyor!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı