ugur okullari
Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 09:45
 
Tenekeyi kesen Balon Balığı dişinden diş dolgusu...
Deniz canlıları ve balıkçıların korkulu rüyası balon balıkları üzerinde önemli çalışmalara imza atan İskenderun Teknik Üniversitesi bilim insanları tenekeyi kesen Balon balığının dişinden diş dolgusu yaptı.
Sağlık Haberi
Tenekeyi kesen Balon Balığı dişinden diş dolgusu...

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, Doktora öğrencisi Servet Ahmet Doğdu, Türk ve Dünya denizlerinde ekonomik değeri olmayan ve deniz canlıları içinde tehlike sinyalleri veren balon balıkları üzerine araştırma çalışması başlattı.

 

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, Balon balıklarının türleri üzerinde yaptıkları araştırma çalışmaları içeresinde balon balığının çok sağlam ve keskin dişlerinin diş sağlığında da kullanılabileceğini gösterdiklerini söyledi.

 

ÇÜRÜK İNSAN DİŞİNE DOLGU

Ekonomik değeri olmayan ve insan ölümlerine de neden olabilen balon balıkları üzerinde yaptıkları çalışmalarla ekonomik değer katmaya ve insanlığın hizmetine kullanılabilirliğine bakma çalışması yürüttüklerini hatırlatan İSTE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, Ağız ve diş sağlığı sektöründe balon balıklarının dişlerinden faydalanabileceklerini söyledi.

 

Turan,” Balon balıklarının dişi çok sert ,en sert dişlerinden birine sahipler. Biz de bundan ne yapabiliriz diye düşündük. Dolgu malzemesi ve kaplama diş yapılabilecek diş malzemesi ürettik. Bununla ilgili patent başvurusunu da yaptık ve kabul edildi. Çürük bir insan dişi alarak onu temizleyip balon balığının dişinden elde etiğimiz dolgu malzemesi ile dolgu yaptık ve insan dişi imle balon balığının dişini birleştirerek tedavi ettik.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tenekeyi, kesen, Balon, Balığı, dişinden, diş, dolgusu...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı