ugur okullari - destop
Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 12:16
 
Tarihi Kızlar Manastırı için bakanlık devrede!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay’da 1900’lü yılların başında yapılan Latin Katolik Kilisesi’ne bağlı Soğukoluk’daki ‘Kızlar Manastırı’ olarak kullanılan bina için bakanlık devreye girerek düğmeye bastı.
- Haberi
Tarihi Kızlar Manastırı için bakanlık devrede!

İskenderun Belediyesi mülkiyetinde bulunan ve Belen İlçe sınırları içerisinde Soğukoluk Mahallesindeki tarihi manastır ile ilgili konu CHP’li Suzan Şahin tarafından TBMM’ye soru önergesi olarak taşındı.

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in soru önergesine cevap veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Yasal süresi tamamlanınca Kızlar Sarayı adlı yapının Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda anıt olarak tescil edilmesi beklenmektedir” dedi.

 

Bakanlık, mülkiyeti İskenderun Belediyesi’nde olan ve tapusunda 53 bin TL’lik ihtiyati haciz şerhi bulunan manastırın anıt olarak tescil edilmesi için gerekli yasal süreci başlattı. Bu doğrultuda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belen Belediye Başkanlığı, İskenderun Belediye Başkanlığı ve Belen Kaymakamlığı’na bakanlık “Hiçbir inşa ve fiziki müdahalede bulunulmaması” talimatı verildi.

 

KIZLAR MANASTIRI BİNASI

YIKIMLA GÜNDEME GELDİ!

İskenderun Belediyesi mülkiyetinde olan Soğukoluk ‘Kızlar Manastırı’ olarak kullanılan, kapı girişinde 1933 tarihi yazılı bina, Belen Belediyesi tarafından gönderilen, yıkılma tehlikesi bulunan binanın devri ve yıkılma istemi üzerine ortaya çıktı.

 

Belen Soğukoluk Mahallesinde yer alan, mülkiyeti kendilerine ait ‘kızlar manastırı’ olarak kullanılan bina ile ilgili İskenderun Belediyesi de bugüne kadar biriken ve devlete olan borcuna karşılık hazineye devredilmesi için konuyu Belediye meclis gündemine getirdi. Binanın Arazisi İskenderun Belediyesi’ne ait Latin Katolik Kilisesi’ne bağlı Kızlar Manastırı olarak kullanılan binanın 2863 Sayılı Yasa kapsamında korunması amacıyla CHP’li Belediye Meclis Grubu adına Ali Mutlu, yapının taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescili için Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne müracaat etmişti. Bütün bu gelişmelere CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in yazılı önergesiyle de Kültür ve Turizm Bakanlığı konuya el attı.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Kızlar, Manastırı, için, bakanlık, devrede!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı