SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 14:39
 
Suriyeliler ile artan sorunlar yumağına dikkat çekti!
Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’daki Suriyelileri ve kentteki son duruma dikkat çekerek Suriyelilerin böyle giderse sınırlar içerisinde toprak sahibi olacaklarını söyledi.
Siyaset Haberi
Suriyeliler ile artan sorunlar yumağına dikkat çekti!

Hatay’da resmi kayıtlara göre 500 binden fazla Suriyeli olduğuna ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Kayıtsızlarla birlikte bu sayı 600 bine ulaşmaktadır. 2011 yılından itibaren önce kamplarda sonra da ilçe merkezlerinde yaşamaya başladılar. Ve her alanda çalışmaya başlayınca bizim gençlerimiz işsiz kaldı. Geçim sıkıntısı yaşayan gençlerimizin boşanma sayılarında artış yaşandı” dedi.

 

SAVAŞ TİCARİ RAKAMLARI AÇIKLADI

Lütfü Savaş, savaş ve yaşanan göç dalgası sebebiyle kentin ekonomik sekteye uğradığını resmi rakamlarla açıkladı. Son 11 yılda Türkiye’deki çiftçi sayısının yüzde 49 azalırken Hatay’da ise son 9 yılda yüzde 69 düştüğüne işaret eden Savaş “Üreticilerimiz toprağını terk edip kente göçtü. TIR filolarımız yüzde 30 kapasiteyle çalışmaya başladı. Savaş öncesi şehrimizden Orta Doğu’daki 14 ülkeye 250 TIR giderken şu anda 25 günde 1 konteyner gidiyor. 2011 yılındaki ihracatımız 2 milyar 144 milyon dolardı. 2019 yılında ise 2 milyar 165 milyon dolar olarak kayıtlara geçtik. İhracatta 10 yıl önceki duruma geriledik” diye konuştu.

 

“ÜÇ İLÇEDE SURİYELİ BAŞKAN

SEÇİM KAZANABİLİR”

Suriyelilerin nüfusunun hızla arttığına da vurgu yapan HBB Başkanı Savaş “Nüfus artış hızına bakarak 12 yıl sonra bir Suriyelinin Hatay’da büyükşehir belediye başkanı olabileceğini söyleyebilirim. Geçen seçimlerde 13 bin Suriyeli hiç tanımadıkları adaylar için oy kullandı. Reyhanlı’da 80 bin Türk varken ilçenin nüfusu 230 bindir. Orada Suriye’den gelip muhtarlığa aday olan bile vardı. Suriyelilerden çıkabilecek bir aday Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı’nda seçim kazanabilir” diyerek Hatay halkının bu durumdan üzüntü ve kaygı duyduğunu açıkladı.

İki toplum arasında 35-40 yıllık entelektüel fark olduğunu açıklayan Savaş, “İki toplum arasında sosyal hayatta büyük bir uyumsuzluk var. Şehrimizdeki Suriyelilerin nüfusu giderek artıyor. Vatandaşlarımızın topraklarını satın almaya başladılar. Böyle giderse sınırlarımızda toprak sahibi olacaklar. Demografik yapımız çok değişti” şeklinde konuştu.

 

HALKIMIZ SOSYOLOJİK, EKONOMİK VE

PSİKOLOJİK OLARAK ÇOK YORULDU

Milli mücadele yılları ve sonrasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mücadelenin önemine de değinen Savaş şunları aktardı: “Hatay’ın 20 yıllık mücadele sonrasında ana vatana katıldı. Önce ayrı devlet olan şehrimiz sonra ana vatana katıldı. Bu kararı alan atalarımız o yıllarda çok zorluk çekti. Ancak geldiğimiz süreçte halkımız sosyolojik ekonomik ve psikolojik olarak çok yoruldu. Sesimiz çıkmıyorsa bayrağımızı ve ülkemizi çok sevdiğimiz içindir. Ancak iktidar temsilcileri ve devlet büyükleri buna bir çare bulmalı. Plansızca artan nüfusun altyapı hizmetlerinde aksamalara yol açtı. Suriyelilerin kente gelişi ile birlikte su tüketimi yüzde 80 arttı. Çöp miktarı 800 tondan bin 500 tona çıktı. Altyapıya en çok yatırım yapan büyükşehir belediyesi olmamıza rağmen yetişemiyoruz. Çünkü İller Bankası’ndan kendi nüfusumuza göre yani 1 milyon 600 bin vatandaşımız için ödenek alıyoruz. Ancak 2 milyondan fazla nüfusa hizmet ediyoruz. İktidarın bunlar için ek ödenek ayırması lazım”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suriyeliler, ile, artan, sorunlar, yumağına, dikkat, çekti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı