ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 13:02
 
Su Seviyesi SOS Veriyor
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülke genelinde beklenen yağışların yaşanmaması nedeniyle özellikle Hatay’daki barajlardaki su seviyesinin azlığı ve olası içme suyu sıkıntısına karşı Hatay halkını duyarlı davranmaya, COVID-19 salgını sürecinde hijyenin ne kadar önemli bir etken olduğunu hatırlatarak halkı su konusunda tasarruflu davranmaya davet etti.
Siyaset Haberi
Su Seviyesi SOS Veriyor

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’a içme suyu sağlayan barajlarındaki su seviyeleri geçen yılın aynı dönemine göre oldukça düşmüş durumda olduğunu söyledi. Şahin Hatay’da yaşan su sıkıntısı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“ Hatay’da yaşanan su sıkıntıları Karaçay Barajı'nda ve birçok noktada su seviyesinin çok düşmesine bağlı olmuştur. Tüm ülkede, geçen yıla göre yağışların azalması Aslantaş Barajı’ndaki suya Hatay’a gelene kadar 13 ayrı yerden kanalizasyon karışması ile oluşan kirlilik nedeniyle içme suyu konusunda gelecek günlerde sıkıntı yaşanacağına işaret etmektedir. Eğer önlem almaz ve mevcut suyumuzu verimli ve tasarruflu kullanmazsak tüm Hatay susuz kalabilir.

Aslantaş Barajı’ndaki suyu Hatay’a getiren akarsular, Osmaniye’den Hatay’a gelene kadar 13 farklı noktadan kirlenmektedir. Bir suyun içilebilmesi için biyolojik ve kimyasal oksijen değeri normal seviyenin altında çıkması gerekir. Bu konudaki kanun ve yönetmelik; ‘kanalizasyon karışan su tesiste arıtılsa bile içme suyu olarak kullanılmaz’ diyor. Bu nedenle Aslantaş Barajı’ndaki su şebeke suyu olarak maalesef kullanılamaz. Bu suyun kullanılmasının, evlere ulaştırılmasının halk sağlığını tehlikeye atacağı konunun uzmanı olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş tarafından da açıklanmış, halk sağlığını tehlikeye atacak böyle bir uygulamaya asla geçit verilmeyeceği kamuoyuna duyurulmuştur.”

HATSU, Karaçay Baraj’ından Haziran ayı itibariyle 1000 lt/sn kapasiteyle su almaya başlamıştır. O dönemde baraj neredeyse tam kapasite doluluk oranına sahipti. (Yaklaşık 35.000.000 m3). Eylül ayında DSİ barajda yapacağı imalat sebebiyle barajın tamamını boşalttı. Baraj boşaltıldığından bugüne kadar yaklaşık 1.500.000 m3 su toplandı. Bu da kuraklığın ne kadar etkili olduğunun göstermektedir. HATSU baraj boşaltıldığından bugüne kadar barajdan yaklaşık 200 lt/sn kapasiteyle su alarak sadece Samandağ ve Defne’ye ait bazı mahallelere su verebiliyor, su kapasitesi azlığından uzak ilçelere su yetişmiyor. Antakya ve Defne merkeze mevcut su yetmediği için Eylül ayından bu yana kuyulardan su verilebiliyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yöneltilen ‘Karaçay isale hattını neden devir almıyorsunuz?’ sorusuna gelince; borulardan gelen suda bulanıklık olduğu tespiti nedeniyle bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi bu hattın devrini almamıştır. Ki gelen suyun bulanıklık ve kirliliğiyle ilgili olarak vatandaşlarımızdan çok sayıda da çok sayıda şikayet bildirilmiştir. Bu bulanıklığın neden kaynaklandığı DSİ tarafından net olarak bildirilmemekle birlikte bazı tahminlerle belediyeye sözlü olarak bildirilmiştir. HATSU şu an devir aşamasındadır.”

Şahin, AK Parti hükümeti ‘bitti’ dediği Hatay barajlarına yeterli bütçeyi ayırmamış, proje bitiş tarihlerinin üzerinden aylar yıllar geçmiş, yağışların yetersiz kalması ile Hatay halkını susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır diyerek açıklamasına şöyle devam etti:

“ Tarımda kullanılacak sulama suyunu sağlayan barajlar ile halkın musluğuna ulaşması gereken içme suyu tutan barajların farkını bilmeyip, 1968 yılında yapımına başlanıp 1975 yılında faaliyete geçen ve tarımsal sulama için kullanılan Tahtaköprü Barajı’nda yükseltme yapıp yeni baraj yapmış gibi milletimizin karşısına çıkıp ‘Hatay susuz kalmayacak’ deseler de yağışlar istenen seviyede olmaz ise önümüzdeki aylarda ciddi içme suyu sıkıntısı yaşanacağı aşikardır. Evlerimizdeki musluklardan akan şebeke/içme suyunu bulamayacak hale gelecek olma tehlikesinin sorumlusu Hatay’a gerekli yatırımları yapmayan, yeterli bütçe ayırmayan AK Parti hükümetinin ta kendisidir.

Tüm bu nedenlerle ülke genelinde beklenen yağışların yaşanmaması ve olası su sıkıntısına karşı tüm halkımızı duyarlı davranmaya, COVID-19 salgını sürecinde hijyenin ne kadar önemli bir etken olduğunu bir kez daha hatırlatarak halkımızı tasarruflu davranmaya davet ediyoruz.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, Seviyesi, SOS, Veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı