tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 07:12
 
Sözleşme Bizim Mücadelemizi Sürdüreceğiz
İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Mehtap Sert, İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin tek taraflı olarak ayrılması süreci 1 Temmuz tarihi itibarı ile resmileşti. Kadınların, LGBTİ+’ların, çocukların ve tüm dezavantajlı grupların haklarını ve hayatlarını güvence altına alan sözleşmeden vazgeçmediklerini söyledi.
Yaşam Haberi
Sözleşme Bizim Mücadelemizi Sürdüreceğiz

İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Mehtap Sert, Temelini kadınların yüzyıllardır mücadelesini verdikleri ve savundukları eşitlik talebi oluşturan İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararının geri alınması, sözleşmenin yeniden yürürlüğe girerek yükümlülüklerinin uygulanması amacıyla Türkiye’nin dört bir tarafından kadınlar ve kadın artılar yine sokaklarda olduğunu belirtti.

 Sert, Bizler kazanılmış  haklarımızdan, hayatlarımızdan ve güvencemiz İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyen kadınlarız diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Temel bir insan hakları sözleşmesinden iç hukuka ve uluslararası hukuka açıkça aykırı bir şekilde çekilme kararının ne Avrupa Konseyi’nde ne de dünyada başka bir örneği bulunmamaktadır. İstanbul Sözleşmesi’nin amacı kadınları ve ev içi şiddete maruz kalan herkesi korumaktır. Türkiye’nin kendi anayasasına ve aynı zamanda uluslararası hukuka aykırı olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, Avrupa Konseyinin temel değerlerinden açık bir ayrılış anlamına gelmektedir. Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararının, Polonya, Macaristan gibi popülist ve otoriter hükümetlere sahip Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararının, Polonya, Macaristan gibi popülist ve otoriter hükümetlere sahip Taraf Devletler ve sözleşmeye itirazların yapıldığı diğer ülkeler için benzer şekilde hareket etmeye teşvik edici bir etki yaratma ihtimalini de vurgulamak gerekir. Bu nedenle, gerekli adımları atma yönünde herhangi bir tereddüt gösterilmesi, konsey genelinde İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğini ve toplumsal cinsiyet eşitliğini özellikle de LGBTİ+ haklarını tehlikeye atacaktır. Her ne kadar Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermemiş olsada çekilme kararının anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla mahkemeye götürülmüş olması nedeniyle, öncelikle, hükümetin sözleşmeden çekilme kararına dair ilettiği bildirimi geri alınması için gerekli tüm adımları atmaya çağırıyoruz. Yaşasın kadın mücadelemiz

Söylemekten yorulmadan ısrarla inatla tekrar ediyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme girişimi anayasaya ve uluslararası insan hakları normlarına aykırıdır, hukuksuzdur.

Dünyadaki toplumsal cinsiyet karşıtı saldırılara karşı ulusötesi, kesişimsel bir şekilde sesimizi birleştirdik, bu saldırılar karşısında geri adım atmayacağız.

Kararlıyız, herkes için toplumsal cinsiyet eşitliği gerçekleşinceye, şiddetin ve ayrımcılığın olmadığı eşit bir yaşam talebimiz karşılanıncaya kadar mücadele edeceğiz. “

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sözleşme, Bizim, Mücadelemizi, Sürdüreceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı