ugur okullari - destop
Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 16:45
 
Sınıflara Yeni Düzen Geliyor
Yeni Koronovirüs (COVID-19) salgını sonrası tüm sektörlerde olduğu gibi eğitimde de yeni bir düzen oluşturma süreci konuşuluyor. Uğur Okulları “COVID-19 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi”ni yürürlüğe koydu ve okullarını bu rehberdeki yönergeler ile yeniden kurgulamaya başladı.
Eğitim Haberi
Sınıflara Yeni Düzen Geliyor

 Öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin, okul personelinin sağlığının tüm konulardan daha öncelikli olduğunu dile getiren İskenderun Uğur Okulları Müdürü Ali Arslan, Genel Müdürlük Birimleri ile kapsamlı bir rehbere imza attıklarını dile getirdi. Evden başlayıp okula geliş yolculuğunu da kapsayacak her aşamanın rehbere dahil edildiğini belirten Arslan; “COVID-19 salgınına karşı Uğur Okullarında alınması gereken tedbirlerin belirlenerek hastalığın okullarımızda yayılmasının önlenmesi amacıyla hazırlanılan kapsamlı rehberimiz 150 maddeden oluşuyor. Öğrencilerimizin, okula geliş- gidişinde, okulda olduğu anlarda temas ettiği her alanı ve herkesi düşünerek çalışmamız detaylandırıldı. Velilerimizin evlerde alabilecekleri önlemleri de sürece dahil ettik” dedi.

SERVİSTEN YEMEKHANEYE YENİLİK

Arslan; “Servis araçlarımız, okul girişleri, sınıfların içleri, diğer derslik alanlarımız, yemekhane, kantin, tuvalet ve duş alanları, bahçemiz ve açık alanlar, ortak kullanım alanları, laboratuvarlar, kütüphane, spor salonu, öğretmenler odası gibi okuldaki her fiziki ortamımıza özel tedbirlerimizi hazırladık ve uygulayacağız. Okulumuza gelecek personelimiz, ziyaretçilerimiz, velilerimiz bu kurallar dahilinde gelebilecek” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri dikkate aldıklarını dile getirdi. Arslan; “Maske, ateş ölçer, dezenfektan ve sosyal mesafe gibi artık yeni düzenimizin en başında yer alan maddeleri her alanda, kesintisiz uygulayacağız. Öğrenci servislerimizin mevcudunu sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak yeniden düzenleyeceğiz. Hem servis hem okul araçlarımızın hijyeni çok sık aralıklarla yapılacak. Lobi alanlarındaki veli oturma alanları kaldırılacak. Kargolarımız dahi dezenfekte edilip personelimize teslim edilecek” dedi. Arslan, Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun sürece dair alacağı yeni kararlar ve önlemler olması halinde, okullarına bu önlemlerin hızlıca entegre edileceğini de aktardı.”

SINIFLARA YENİ DÜZEN GELİYOR

Sınıflarda yeni oturma düzeni oluşturulacağına dikkat çeken Arslan; “Sosyal mesafe kuralına göre oturma düzeni oluşturuyoruz. Ders esnasında sınıf kapıları açık olacak, öğrenciler ve öğretmenler maskeli olacak, öğretmenimiz siperlik de takacak. Ders öncesi, ders esnası ve ders sonrası olmak üzere her koşul göz önünde bulundurularak tebdirler alınacak ve takibi yapılacak. Havalandırma hem okulda hem servislerde klima ile değil doğal yollarla sağlanacak. Pencereler açık kalacak, sınıflar hem gece hem gündüz düzenli olarak havalandırılacak. Teneffüsler her sınıf kademesi ayrı kullanacak şekilde kurgulanacak” şeklinde konuştu.

Yemekhanede de tüm hijyen kuralları gözetilerek ve yemeğe çıkış saatleri planlanarak hizmet verileceğini belirten Arslan, menülerin salgın döneminde bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde düzenleneceğine dikkat çekti.

Bütün öğrencilere ve çalışanlara virüs, Covid-19 hastalığı, virüsün yayılması ve korunma/koruma konusunda eğitimler verileceğinin altını çizen Arslan, Tebdirler ve Uygulamalar Rehberi’nin 44 ildeki 109 Uğur Okulları şubesine de uygulanmak üzere gönderildiğini dile getirdi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sınıflara, Yeni, Düzen, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı