kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 12:52
 
“Sigara içen her beş kişiden birinde koahlı!”
Dünyada ölüm oranları arasında KOAH’ın dördüncü sırada yer aldığını belirten İskenderun Palmiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, KOAH’ta en önemli risk faktörünün sigara olduğunu vurguladı.
Sağlık Haberi
“Sigara içen her beş kişiden birinde koahlı!”

‘Dünya KOAH Günü’ kapsamında açıklama yapan Uzm. Dr. Özlem Berktaş, KOAH’ın en önemli belirtilerinin; nefes darlığı ve kronik öksürük olduğunu, uzun süreli öksürük, balgam çıkarma ve giderek artan nefes darlığı yakınmalarından en az birinin gelişmesi halinde, yakınmaların çok şiddetli olmasa dahi göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerektiğini ifade etti.

 

KOAH belirtileri taşıyan kişilerin mutlaka uzman hekime başvurması gerektiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Berktaş, “KOAH; zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu gelişen ilerleyici özellikte kronik bir hava yolu hastalığıdır. Ülkemizde özellikle 40 yaş üzerindeki her beş kişiden biri KOAH hastasıdır ve her 10 KOAH hastasından sadece biri hastalığını bilmektedir. Sigara içiyorsanız, nefes darlığınız varsa ve en az 2-3 ay süren öksürüğünüz varsa, eforda çabuk yoruluyorsanız, KOAH hastası olabilirsiniz. Erken tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Sigara, içen, her, beş, kişiden, birinde, koahlı!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı