ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 09:33
 
Sergilenmeyi Bekleyen tarihi Eserlerimiz Depolarda
Hatay Valisi Rahmi Doğan, son dönemde yapmış olduğumuz en güzel işlerden bir tanesi Hatay Devleti’nin Meclis Binası’nı kamulaştırmak olduğunu belirterek,” Depolarımızda sergilenmeyi bekleyen tarihi eserlerimiz var. Tarihi mirasımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz ”dedi.
Kültür Haberi
Sergilenmeyi Bekleyen tarihi Eserlerimiz Depolarda

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK), Hatay'da bir araya geldi. Toplantılarını her ay farklı bir şehirde gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK), Hatay Valiliği'nde yaptı.

Toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, Abdulkadir Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, KSPK Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, kurul üyeleri ve kent protokolü katıldı.

Hatay isminin çok büyük ve marka bir şehir olduğunu ifade eden Vali Doğan, "Hatay, insanlık tarihinin başladığı yerlerden bir tanesidir. Bu coğrafyaya geldiğimizde bu değerleri, kültürü, sanatı görmek mümkün. Valilik olarak biz de elimizden gelen gayreti göstererek, katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Vekillerimizle birlikte son dönemde yapmış olduğumuz en güzel işlerden bir tanesi Hatay Devleti’nin Meclis Binası’nı kamulaştırmak olmuştur. Bu tarihi binamız bugüne kadar aziz hatırasına uygun olmayacak şekilde farklı amaçlarla kullanılmış, Hataylıların ve gelen misafirlerin içinde bir yara olmuştur. Projesi üzerinde çalışıyoruz burayı en kısa sürede halkımızın hizmetine sunacağız. Tabii bizim tarihi, kültürel değerlerimiz var. Bunların en önemlilerinden biri de Hatay Arkeoloji Müzesi’dir. Çünkü müzemiz dünyada kendi topraklarından çıkan eserlerin sergilendiği belki de tek müzedir. Şubat ayında Kültür Bakanımızla ikinci etabını da açtık ancak hala depolarımızda üçüncü, dördüncü etapları dolduracak kadar bekleyen eserlerimiz var. Bunların sergilenmesi için de çalışmalarımız sürüyor. " dedi.

Vali Doğan, Hatay'da her dinden ve kesimden insanların huzur içinde, birlikte yaşadığının altını çizerek, Orta Doğu sorunun çözümü için Hatay'ı örnek gösterdiklerini söyledi.

Vali Doğan, “Dünyanın insan eliyle yapılmış ilk tüneli olan Titus Tünelini de zikretmeden geçmemek lazım. Yine dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olan Kurtuluş Caddesi’nin trafiğe kapatılarak yayalaştırılması ve düzenlenmesiyle ilgili olarak tüm Milletvekillerimiz ve Belediyelerimizle birlikte çalışmaktayız. Höyüklerimiz var bir yandan kazı çalışmaları devam ediyor ve her kazıda da çok değerli eserler çıkıyor. Çıkan eserlerin tamamına yakını da tarihe ışık tutuyor. Hitit Kralı Şuppiluliuma heykelimiz var Hatay’ın sembolü haline gelen onun eşinin de heykeli bulundu çok kısa sürede onu da kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Kurul Başkan Vekili Prof. Dr. Pala, şehrin kültür ve sanatıyla alakalı bilgiler alacaklarını, Türkiye'nin sadece İstanbul ve Ankara'dan ibaret olmadığını, yerel olarak bulunduğu yerden de kültür ve sanata katkısını sağlamak için toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sergilenmeyi, Bekleyen, tarihi, Eserlerimiz, Depolarda,
Yorumlar
Haber Yazılımı