Haber Detayı
27 Ekim 2019 - Pazar 19:52
 
Selçuk: “Mahpusların Hasta Hakkı Korunmalıdır”
İHD İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk ‘Hasta Hakları Gününde Türkiye Cezaevlerindeki mahpusların hasta haklarının korunması gerektiğine dikkat çekti.
Siyaset Haberi
Selçuk: “Mahpusların Hasta Hakkı Korunmalıdır”

Hasta Haklarının ilk kez 1981 yılında Dünya Tabipler Birliği Genel Kurulu’nda yayınlanan Lizbon Bildirgesi ile vurgulandığına işaret eden İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk “Hasta Hakları Günü” Türkiye’de de 1998 yılında kabul edildiğini kaydetti.

Lizbon Bildirgesinin her insanın ayrımcılık görmeksizin yeterli tıbbi bakım hakkına sahip olduğunu vurguladığının altını çizen İHD Şube Başkanı Selçuk “Ayrıca, Bildirge nitelikli tıbbi bakım hakkı, seçim yapma özgürlüğü, kendi kaderini belirleme hakkı, hastanın isteğine karşın yapılan girişimler, bilgilendirilme hakkı, gizlilik hakkı, onuruna ve özel yaşamına saygı talep etme hakkı gibi konuları kapsamaktadır” dedi.

Şube Başkanı Selçuk, Lizbon Bildirgesi’nin İnsan Hakları Derneği Merkezinin Hapishaneler Komisyonu olarak çalışma alanları kapsamında takip ettikleri hasta mahpusların hakları bakımından yol gösterici nitelikte olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’de 220 bin kapasiteli cezaevlerinde bugün 280 bin mahpusun kalıyor olmasının mahpusların sağlık hakkı açısından başlı başına bir sorun olduğunu savuşan Selçuk “Türkiye hapishanelerinde tespitlerimize göre 457’si ağır olmak üzere 1334 hasta mahpus bulunmaktadır. Bu sayının çok daha fazla olduğunu biliyoruz, ancak; Adalet Bakanlığı ilgili verileri kamuoyu ile son dönemde paylaşmamaktadır. Tespit ettiğimiz kadarıyla 2017 yılın başından 6 Ekim 2019 tarihine kadar hapishanelerde 44 hasta mahpus yaşamını yitirmiştir. Ancak Adalet Bakanlığı bu konudaki verileri de bizlerle veya kamuoyu ile paylaşmamaktadır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Selçuk:, “Mahpusların, Hasta, Hakkı, Korunmalıdır”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı