kehribar - logo yanı
Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 15:19
 
‘Sektörün masasında Hatay’da var’
Antakya Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, son yıllarda büyük bir çıkış yapan ve ürün çeşitliliğiyle sektörün önemli aktörleri arasında yer alan Hatay Mobilyasının gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarında aranılan bir noktaya geldiğini söyledi.
Ekonomi Haberi
‘Sektörün masasında Hatay’da var’

Hatay’ın Merkez ilçesi Antakya’da İhtisas Sanayi Sitesi’nin bitmesiyle mobilyada marka oluşturma yolunda emin adımlar atılacağına inandığını belirten Başkan Yapar, Antakyalı mobilyacılar, Mobilyacılık İhtisas Sanayi Sitesi’ni kurmakla sektörde önemli bir adımı attı, daha geniş ve daha modern mekanda üretim yapıp pazarlama fırsatı yakaladı” dedi.

 

Odalarına kayıtlı toplam bin civarında mobilya ve ağaç işleri firma bulunduğuna değinen Başkanı Mehmet Ali Yapar, “Sektörde, mutfak, kapı, dekorasyon işleri yapan firmalarla önemli projelere imza attık. Antakya’da mobilya sektörünün içerisinde her çeşit ürünü imal edebilecek duruma geldik. Bebek mobilyasıyla ilgili eksiğimiz vardı, bunda da birkaç firma harekete geçip üretecekler. Yaklaşık olarak sektörde ekonominin yarısından fazlası ihracat üzerine dönmektedir. İhracatı belli bir bölgeye, ülkeye yapmaktansa daha geniş yelpazede azar azar yapmaya tercih edilmektedir. Bu şekilde yapılması bölgelerde çıkacak sıkıntılarda diğerlerine en azından ürün sevk edebilme açısından bize doğru bir yöntem gibi gelmektedir” diye konuştu.

 

HATAY MOBİLYADA MARKAYA YÖNELECEK

Hatay’a has bir ürün olarak zigon sehpa üretimi gerçekleştirildiğinin altını çizen Oda Başkanı M. Ali Yapar, “Hangi firmamıza giderseniz gidin Türkiye’de bulabileceğiniz en cazip, en ucuz ve sağlam ürünü bulabilecek durumdasınız. Tabi bu Hatay’a zigon sehpa, aksesuar üretiminin bir marka olması son tüketiciye yansıyan bir şey değildir. Dünyada toplu olarak zigon sehpa alan, satan, gerek kendi mağazasında gerek de diğer mağazalara satış yapması üzerine dağıtan firmaların tamamı Hatay’daki durumu bilmektedir. Aslında bu da bir farklılaşma yöntemidir. Diğer illerin başardığı, Türkiye çapında bir marka olmasını da çok arzuluyoruz. Şu ana kadar ki şartlar üretim yaptığımız tesislerin yetersizliği bunu biraz engelledi. Mobilyacılık İhtisas Sanayi sitemiz şu an taşımaların başladığı bir seviyeye gelirken, bazı firmalar da üretime başladı. Bu metrajlara çıktıktan sonra bir marka ortaya çıkarabilme konusunda daha avantajlı olacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Yine ihtisas sanayi sitesi projesinin, büyük bir proje olmasına rağmen büyüme konusunda yeterli olduğunu düşünmediklerini belirten Başkan Yapar bundan sonraki hedeflerinde yirmişer ve kırkar dönümlük büyük mobilya fabrikalarının kurulacağı alanların oluşması, bunu da gerçekleştirmeleri durumunda sürdürülebilir bir büyüme söz konusu olacağına işaret etti.  

 

Kalifiye eleman konusundaki sorunlarının, biraz da devletin meslek eğitimi politikasının nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili olduğuna da dikkat çeken Başkan Yapar şöyle konuştu: “Usta yetişmesiyle ilgili çıraklık politikasından dolayı kesinlikle bir engelle karşı karşıyayız. Çok kabiliyetli çocukları şu anda çıraklık mekanizmasının doğru işleyememesinden dolayı kaybediyoruz. Bu süreç eğitimin içerisinden elenerek bize gelmeye başlarsa, ilkokuldan, ortaokuldan yeteneğini keşfettiği çocukları biraz daha meslek liselerine kaydırılırsa, biz kalifiye eleman sıkıntımızın gidereceğini düşünüyoruz. Mobilya; hem hafif sanayi, yani çevre kirliliğine sebep olmadan hem de vasıflı, vasıfsız, kadın işçi, çıraklık olası tüm kapsamlarda istihdam sağlayabilecek bir sektördür.  İhtisas sanayi sitesinin bitmesiyle ilgili ekstradan belki beş binlik, altı binlik bir istihdam alanı yaratılmış olur. Fabrikalaşmaları da doğru düzgün yürütebilirsek Hatay’ın en yüksek istihdam sağlayıcı sektör olacaktır.”

 

ARTIK AKTÖRÜZ

Türkiye olarak, yaklaşık 2.8 milyar dolarlık mobilya ihracatının gerçekleştirildiğinin altını çizen M. Ali Yapar, hedeflerinin iki üç yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkmak olduğuna dikkat çekerek “Aslında rakamların bu kadar büyük olmasının asıl sebebi KOBİ üstü fabrikaların olmasıdır. Kendi mali yapısı güçlü olup mobilyayı devam ettiren firmalar birkaç ilde var. Bu rakamlar üstünden bakacak olursanız Hatay’ın bir değeri yok. Ürün çeşitliliği ve diğer yerlerde üretilemeyen ürünlerin burada üretilmesinden dolayı hiçbir fuarı Hatay mobilyası olmadan yapamayacak durumdalar. Artık bizim varlığımızı da kabul ediyorlar. Bu sebepten ülke çapında mobilya ile ilgili bir masa kurulduğunda Hatay davet ediliyor. Türkiye’de bir yerimiz var ama KOBİ üstü sınıfları çıkarıp illeri ihracat bazında değerlendirecek olursanız biz yine çok iyi durumdayız. Üretimde ve ihracatta ilk beşte Hatay vardır” diye konuştu.

 

Yirmi sene önce en güçlü oldukları noktanın klasik mobilya oyduğuna da değinen Başkan Yapar “Oyma emek yoğun mobilya,  piyasanın tercihlerinden modernleşmeye doğru gidiliyor. Bundan sonra yapmamız gereken şey klasikle moderni bir araya getirmektir. Tasarım noktasında da Hatay’da büyük yetenekler ortaya çıkıyor. Mobilya tasarımlarıyla dünyayla rekabet yapılabilecek aşamaya geldik” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Sektörün, masasında, Hatay’da, var’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı