Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 10:42
 
Sektörü Fuarlar Canlandırır
Hatay’da 4. İnşaat Yapı ve Dekorasyon Fuarı Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Hataylı iş insanlarının katılımıyla açıldı
Ekonomi Haberi
Sektörü Fuarlar Canlandırır

Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019 rakamları Hatay ekonomisinin aslında hiç de küçümsenemeyecek bir performans gösterdiğini ifade etmek gerekir diyerek,”  2019 yılı ihracatına baktığımızda, 2 milyar 850 milyon Dolarlık bir rakama ulaşmışız. Tabii bunun içerisinde farklı sektörler var, yaş sebzeden tutun da mobilyaya, ayakkabıya kadar, yapmış olduğumuz çelik, filtre... Bunları koyduğumuzda 2018 rakamlarına yakın rakamlarda hatta biraz daha onun üzerinde bir ihracat gerçekleştirmişiz. 2019, dünyada kriz yılıydı ama Hatay bundan başarıyla çıkmıştır diye ifade edebilirim." dedi.

Vali Doğan, Hatay'ın tarımda, ticarette, sanayi, altyapı ve diğer sektörlerde de çalışıp ürettiğini ve ürettiklerini dünyanın dört bir tarafına ihraç ettiğini belirtti.

Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, organizasyonun 4. kez gerçekleştirilmesine katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek , “Bu coğrafyada kendi ‘en’lerimizi ön plana çıkartarak hayatta kalmaya çalışacağız. Çocuklarımıza ve torunlarımıza çok güzel bir ülke ve çok güzel bir şehir bırakma çabası içerisinde olacağız. Hatay’da 2017 yılında iki büyük hamla yaptık. Birincisi gastronomi şehri ilan edildik. İkincisi ise EXPO’yu şehrimize kazandırdık. Şu anda hem İskenderun hem de Antakya’da hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu ikisi şehrimiz için oldukça önemli. Biz bu gibi organizasyonları gerçekleştirebileceğimiz bir fuar alanını da şehrimize kazandırmak için çalışma gerçekleştiriyoruz. EXPO alanlarımızı yalnızca 6 aylık değil bu süre sonrasında da hem turizm, hem ticaret hem de eğitim amaçlı kullanabileceğiz” şeklinde konuştu.

Savaş, “Mobilyacılar Sitesi için çok güzel bir yer yapıldı. Bize ne görev düştüyse altyapısından yollarına kadar her konuda üzerimize düşeni yaptık. Şimdi de kurulacak Kunduracılar Sitesi’ne destek sağlayacağız. Çünkü Hatay’ın geleceğe umutla bakması lazım” dedi.

Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş yaptığı konuşmada, “Bu fuar genel olarak üretici, tedarikçi, tüketici firmaların bir araya gelmek suretiyle iş görüşmeleri yapmaları ve piyasayı canlandırmak hususunda faydalı olmayı amaçlamaktadır. Hatay ulusal ve uluslararası basında maalesef savaş şehri olarak anılıyor, İnşaat ve akabinde kitap fuarının ilimize değer katacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sektörü, Fuarlar, Canlandırır,
Yorumlar
Haber Yazılımı