kehribar - logo yanı
Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 14:39
 
Savaşta çamurdan huzurlu bölgede yaşam…
Suriye’de Esad Rejim güçlerinin bombalarından kaçıp, İdlip bölgesinin kuzeyine kaçan Suriyeli ailelerin, çamur içinde çadırlardaki yaşamlarını Kızılay ekipleri kolaylaştırmayı sürdürüyor.
Yaşam Haberi
Savaşta çamurdan huzurlu bölgede yaşam…

Hatay’ın sınır ötesinde savaştan kaçan, çamur içerisinde çadırlarda yaşayan Suriyeli ailelerin dramını görüntüleyen Gazeteci Ufuk Aktuğ da bölgedeki yaşamı aktardı.

 

Artan saldırılar yüzünden binlerce Suriyeli Hatay’ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki güvenli bölgelere kaçarak sığınanlar zorlu kış şartlarını burada geçiriyorlar. Türk Kızılay’ı da bu bölgelere ihtiyaçlara göre çadırlar kuruyor, Suriyeli ailelerin hayatlarını kolaylaştırma mücadelesi veriyor. Bir taraftan savaş korkusu, diğer taraftan, evlerini barklarını yakınlarını kaybeden Suriyeli binlerce aile çamur içerisinde de olsa çadırdan oluşturulan konaklama yerlerinde hayata tutunmaya çalışıyor.

 

Daha önceden yerleşen aileler arasında, çadırlarda yaşamlarını kolaylaştırabilmek için güneş panelinden enerji üreten, küçük sebze bahçeleriyle ihtilaçlarını gidermeye çalışanlar dikkat çekiyor.  

 

İdlip’e Türkiye sınırına doğru ESAD’ın bombalarından kaçan Suriyeli aileler Türk Kzıılay’ın kurduğu çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Kızılay’ın kurduğu çadırlar ve verdiği yardımların yanı sıra buradaki yaşayanlar ihtiyaçlarını gidermek içinde mücadelelerine devam ediyorlar.

 

Çoğunluğun çocuk ve kadınlardan oluşan çadırlardaki yaşamlarda neredeyse her çadırın yanında küçük sebze bahçeleri oluşturulmuş. Maydanoz, marul tere gibi yeşillikleri ekip büyüten Suriyeliler imkanları ölçüsünde de koydukları güneş panelleri ile elde ettikleri elektrikle küçük elektrikli eşyaları kullanıyorlar. Telefonlarını şarj etmekten, internete bağlanmaya ve çay demlemeye kadar elektrik ihtiyaçlarını da bu yolla elde ediyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Savaşta, çamurdan, huzurlu, bölgede, yaşam…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı