tek kampus bursluluk
kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 16:28
 
Savaş: “Hatay’da doğanın yok olmasına izin vermeyiz!”
Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’da ekosistemin bir parçası olan sulak alanlarının daraltılarak içinde barındırdığı türlerin yok olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
Yaşam Haberi
Savaş: “Hatay’da doğanın yok olmasına izin vermeyiz!”

Hatay Büyükşehir Belediyesi, doğa ve çevrenin korunması amacıyla il genelindeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Samandağ ilçesindeki Kuş Cenneti olarak bilinen Milleyha sulak alan bölgesinde, bazı şahısların izinsiz ve keyfi şekilde kanallar açması üzerine harekete geçen HBB ekipleri iş makineleriyle, açılan kanalları kapattı.

 

Milleyha sulak alanının 300’e yakın kuş türüne ev sahipliği yaptığını ve buranın yeşil kaplumbağaların da yumurtalama olduğunu hatırlatan HBB Başkanı Savaş, alan ile ilgili düzenleme yapma yetkisinin bu yıl Hatay Büyükşehir Belediyesine geçtiğine dikkat çekti.

 

Alanı ‘Doğal yaşam sulak alanı' olarak planladıklarının altını çizen Savaş, “Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Samandağ'daki Milleyha bölgesinde izinsiz ve keyfi şekilde açılan kanalları kapattık. Milleyha, yaptığımız planlamalar ile kuş cenneti olmaya devam edecek. Doğamızın bozulmasına asla müsaade etmeyecek, doğamızın talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Milleyha bölgesinde imar girişimlerinin engelleneceğini vurgulayan Savaş, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün de bu alanı bir an önce Mahalli Sulak Alan ilan etmesini beklediklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Savaş:, “Hatay’da, doğanın, yok, olmasına, izin, vermeyiz!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı