Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 14:09
 
Savaş'a köprü-menfez profesörü unvanı...
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Defne-Samandağ ilçelerini birbirine bağlayan 24. Köprü geniş katılımlı düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Yaşam Haberi
Savaş'a köprü-menfez profesörü unvanı...

Törene CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP İl Başkanı Dr. Ramiz Parlar, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan açılış töreninde köprü ile ilgili bilgi veren HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğlları, ilk etapta dört yerleşim yerini birbirine kavuşturacağını ve yaklaşık 10 bin insanın yararlanabileceğini söyledi.

Hamidioğulları, köprünün ayrıca 70 metre uzunluğunda, on metre genişliğinde inşa edildiğini belirterek yapımında 32 adet birer metre çapında fore kazık kullanıldığını, toplam maliyetinin ise 2,7 milyon TL olduğunu kaydetti.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, köprünün aynı zamanda gönülleri de bağlaması temennisinde bulunarak, ilçelerindeki kanalizasyon sorununun da Büyükşehir belediyesi tarafından biran önce yapılacağına da inandığını ifade etti.

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ise iki ilçeyle var olan dostluk bağının bu köprüyle daha da güçleneceğine yürekten inandığını vurguladı.

CHP İl Başkanı Ramiz Parlar, Cumhuriyet Halk Partisi Belediyelerinin tüm engellemelere, karşılarına çıkartılan zorluklara rağmen halkın yanında yer aldığına dikkat çekerek, örgüt olarak CHP’li belediyelerinden gurur duyduklarının altını çizdi.  

SAVAŞ KÖPRÜ VE MENFEZ

KONUSUNDA PROFÖSÖR OLDU

Hatay Büyükşehir Belediyesinin yaptığı 24 köprünün 11’inin Defne ve Samandağ’a yapıldığına işaret ederek “Ben çok mutluyum, Doçent Dr. Lütfü  Savaş köprü ve menfez konusunda profesör oldu” dedi.  

İsmet Tokdemir de, CHP Milletvekilleri olarak bugün Hatay’da gururla büyükşehir belediyesinin hizmetleriyle gurur duyduklarını belirtti.

Günün birlik ve beraberlik günü olduğuna aktaran Mehmet Güzelmansur ise “Dün Cumhuriyet Halk Partisini Hatay’da nasıl iktidar yaptıysak, bugün Türkiye’de de nasıl sağlayabiliriz hesabı günüdür” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, ülke ideallerinin, şehrin üzerinde olduğuna değinerek “Şehrimin idealleri mahallelerimin, ilçelerimin üzerindedir. Benim ilçemin ideali köyümün, mahallemin üstündedir. Ama bir toplumun avantajı, dezavantajı o coğrafyada yaşayan insanlardır. Dışarıdan bakıldığı zaman Türkiye Anadolu’da birçok renk vardır. Dışarıdan Türkiye’yi bölmek, zarar vermek isteyenler bunu avantaj olarak görebilir. Biz de burada bu çok renkliliği yumuşak karın değil, zenginlik olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

Hizmet üretirken ve kendilerini zengin kılan üç ögelerinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Başkan Savaş şunları söyledi: “Biri aklımız, biri bilimin ışığında çalışmamız biri de vicdanımızdır. Bu üç sacayağı bizi bugüne kadar getirdi.  Hatay Büyükşehir ailesinin bütün fertlerinin birlikte ürettiği bir ürün bu, biz bunu akıl vicdan ve bilim ışığında yaptık. Akıl insanı yanıltabilir, vicdan asla…”        

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Savaş'a, köprü-menfez, profesörü, unvanı...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı