Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 17:45
 
“Sanığın en ağır cezayı almasını istiyoruz!”
İskenderun Kadın Platformu Av. Mehtap Sert, Berfin davasında savcılığın asitli maddenin ‘ağızı hedef alınmamıştır’ değerlendirmesinin hukuki ve vicdani olmadığına dikkat çekerek, Berfin’e sahip çıktı.
Yaşam Haberi
“Sanığın en ağır cezayı almasını istiyoruz!”

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nde Kadın Platformu üyeleri, Berfin Özek ve annesinin katıldığı toplantıda Avukat Mehtap Sert, Platform adına açıklama yaptı.

Berfin Özek’in üçüncü duruşmasına vurgu yapan Av. Mehtap Sert

“15 Ocak 2019 tarihinde Casım Ozan Çeltik in asitli saldırısı sonucu yaşam hakkı elinden alınan Berfin Özek’in 26 Kasım 2019 tarihinde üçüncü duruşması yapıldı. Dosyaya olay gününe ait HTS kayıtları ve kamera görüntü analizleri geldi. Gelen bilirkişi raporlarında sanığın olay saatinde olay yerinde olduğu, yüz eşleştirmesi yapılamasa da anatomik yapısının görüntü ile uyumlu olduğu belirlendi. Mahkeme heyetince dosya savcılık makamına tevdii edildi” dedi.

 

Mütalaada sanık lehine yaralamadan ceza talep edildiğine işaret eden Av. Mehtap Sert “Bilindiği üzere Berfin’in yüzüne 1.5 litre yanıcı madde dökülmüştü. Burun delikleri yanmıştı. Dudakları yok oldu. Yüzü komple yandı. Boynu göğsünün üstü, elleri yandı. Gözlerinin birinde tamamen ışık söndü diğer gözde ise yüzde elli. Talep edilen mütalaa ile tamamen ışığı söndürülmeye çalışmaktadır. Savcılık makamının ‘ağzı doğrudan hedef alınmamıştır’ şeklindeki değerlendirmesi hukuken kabul edebileceğimiz bir değerlendirme olmadığı gibi vicdani bir değerlendirme de değildir. Sanık tartışmaya tereddütte yer bırakmayacak şekilde Berfin'i öldürme kastıyla hareket etmiştir. Yanıcı maddenin miktarı canavarca hisle hareket ettiğinin açık göstergesidir” diye konuştu.

 

Av. Sert, Türkiye'de her gün bir kadın boşanmak istediği, ‘hayır’ dediği, savcılar şiddet uygulayan erkekleri değil kadınların yaşam tarzını eleştirmeyi tercih ettikleri, mahkemeler şiddeti akladığı, cezasızlık hali şiddete güç verdiği, homofobi nedeniyle şiddete uğradığının altını çizdi.

 

Eril şiddetin her yerde olduğuna vurgu yapan Av. Sert “Binli katsayılarla artan şiddet maalesef yargıda da meşru alan buluyor. Berfin Özek dosyası da Türkiye'nin şiddet haritasından çok farklı bir yerde değil. İddia makamı kadınların ölmesini bekliyor, yaşam hakkı elinden alınan Berfin Özek’in de mi ölmesi gerekiyordu. Berfin Özek kamu vicdanı için mihenk taşıdır. İskenderun kadın platformu yargının empati kurması, şiddeti ödüllendirmemesi için başka Berfin’ler olmasın diye mücadele ediyor. Bu anlamıyla karar duruşması çok önemli. 7 Ocakta görülecek olan duruşmada eylemin gerçek karşılığı ve kamu vicdanını rahatlatan bir ceza verilmesini talep ediyoruz. Asitli saldırgan sanık Casım Ozan Çeltik’in öldürmeye yönelik eyleminin ödüllendirilmemesi için tüm hukuki yolları denemeye devam edeceğiz. Çünkü kadınlar yargıya güven duydukça mücadele gücü artacaktır. Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Kadınız güçlüyüz, birlikte başaracağız” şeklinde konuşu.  

 

EN YÜKSEK CEZA ALMASINI İSTİYORUM

Berfin en ağır cezayı almasını istediğini belirterek,” Bizim çektiğimiz acıların birçoğunu çekmesini istiyorum. Adalete güveniyoruz. En yüksek ceza almasını istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Sanığın, en, ağır, cezayı, almasını, istiyoruz!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı