ugur okullari - destop
Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 16:56
 
Samandağ’da yavru kaplumbağalara gözlem…
Dünyada nesli tehlike altında olan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının Samandağ sahilinde yumurtlama dönemini tamamlamalarının ardından yumurtadan çıkan yavruların zorlu yolculuğuna vatandaşlar da eşlik etti.
Yaşam Haberi
 Samandağ’da yavru kaplumbağalara gözlem…

Yavru Caretta Carettaların zorlu yolculuklarını gözlemlemek isteyen gözlemciler, sabah saat 06:00’da Samandağ sahilinde toplanarak caretta carettaların zorlu yolculuklarına tanık oldular. Gözlemciler arasında Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Hatay Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Bektaş Sönmez,  Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş vardı.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu kaplumbağaların korunması gerektiğini belirterek “Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Samandağ Sahilindeyiz. Az önce beraber nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Celonya Midas kaplumbağalarının (Yeşil Deniz Kaplumbağası) yuvadan çıkıp maviye doğru maceralarını izledik” dedi

Başkan Eryılmaz, nesli tükenme tehlikesi işe karşı karşıya olan bu kaplumbağaların sahilde güvenli bir şekilde yumurtalarını bırakması ve yumurtadan çıkıp deniz ulaşana kadarki sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için Samandağ ve Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma Derneği yöneticileriyle birlikte bu sürecin sağlanması için üzerine düşeni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Bölge sakinlerinden Güldane Şahin de, 13 yıldır caretta caretta yumurtlama alanlarını gönüllü koruduğunu vurgulayarak ”Elimden geldiğince onları koruyup kolluyorum. Çünkü yavru çıkış anında karga, martı, köpek ve yengeçlerle mücadele ediyoruz. Yumurta çıkış anından 3 gün sonra acaba bu bölgede sıkışan yavrular var mı diye kontrolünü sağlıyoruz. Kuluçka alanını kazdığımız da bazen yavrularla karşılaşıyoruz. Çakıllar bu bölgenin altında kaldığı için onları sıkıştırmış oluyor. Onları kurtarıyoruz ve el değmeden denize ulaşmasını sağlıyoruz Ben bu işi yüreğimden ve gönlümden yapıyorum ve onları çok seviyorum. Umarım buradaki her vatandaş bu duyarlılığı gösterir” diye konuştu.

Nesli tükenmekte olan bu hayranları herkes elinden geldiği kadar koruyup kollamalarını isteyen Şahin, koruma kafesleri çok maddiyat gerektirdiğinden de  gönüllülerden kafes yaptırmaları konusunda yardımcı olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Samandağ’da, yavru, kaplumbağalara, gözlem…,
Yorumlar
Haber Yazılımı