ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 18:20
 
Şair yazar ve ozanlar ‘Bezge Şöleni’nde buluştu…
Yeditepeli şair Bekir Cıla’nın her yıl geleneksel hale getirdiği ve bölgenin şair yazar ve halk ozanlarını buluşturduğu şölenin bu yıl 10.cusu yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Kültür Haberi
  Şair yazar ve ozanlar ‘Bezge Şöleni’nde buluştu…

Hatay’ın Yayladağı ilçesi Yeditepe (Bezge) Sufanda çiftliğinde bir araya geldiler. Bölgenin sevilen şairlerinden Bekir Cıla’nın ev sahipliğinde düzenlenen Halk Şairleri buluşmasında misafirlere sabah kahvaltısında yörenin biberli  (Tandır ekmeği) ve kahvaltılıklar ile yaz ayı olması nedeniyle incir ikram edildi.

  

Şair Bekir Cıla’nın Yayladağı Sufanda çiftliğine Osmaniye, K. Maraş, Dörtyol, Kırıkhan ve çevre il ve ilçelerden misafiri olarak gelen şiir tutkunları, yazarlar ve ozanlar, Ağustos sıcağında serin bir havada, zaman zaman yağan yaz yağmurunun altında bağlama çalıp birlikte türküler söylediler.

 

Davetine icabet eden ve kendini ziyaret eden herkese teşekkürlerini ileten Hatay yöresinin sevilen şairlerinden Bekir Cıla, “Yazar ve şairlik gönül işi. Bu gün beni gönül dağımdan vurdunuz. Sizlerin gelmesiyle bizim gönlümüz şair, şiir ve türkülere doydu. Biz de sizleri mutlu bir şekilde ağırlayıp, neşe ile yolcu edebildiysek ne mutlu bizlere. Bizlerin bu kültür hazinelerini gelecek kuşaklara aktarmak en büyük gayemiz. Çok şükür gençlerimiz de bizim yolumuzdan gelmeye ve bu işe gönül vermeye başladılar” dedi. 

 

Hatay Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak da şölenin finalinde okuduğu şiirlerle gönülleri mest etti.

 

Etkinliğe katılan Hatay yöresinin sevilen şairleri de sıcak bir Ağustos gününde gerçekleştirilen etkinliği düzenleyen şair Bekir Cıla’ya teşekkür etti. Şölende davetlilere ayrıca Yeditepe Bezge ye has etli bulgur pilavı (Aş) ikram edildi. Davetliler gün boyunca okudukları şiir ve çaldıkları bağlama eşliğinde seslendirdikleri türkülerle gönülleri coşturdular. Şair Bekir Cıla da şölen boyunca şiirlerini okuyarak davetlilere örnek bir ev sahipliği yaptı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Şair, yazar, ve, ozanlar, ‘Bezge, Şöleni’nde, buluştu…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı