kehribar - logo yanı
Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 10:58
 
Şahin öğrenci servisçileri raporu hazırlıyor…
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun’daki öğrenci servisçiliği yapanlarla bir araya gelerek hazırlayacağı rapor için sorunlarını dinledi.
Siyaset Haberi
Şahin öğrenci servisçileri raporu hazırlıyor…

İskenderun semt dolmuşlarının toplanma merkezinde öğrenci servisçileriyle buluşan CHP’li Suzan Şahin, pandemi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanması nedeniyle esnafın sorunlarını, beklentilerini dinleyerek not aldı.

Okulların kapalı olması nedeniyle pandemi sürecinde en fazla etkilenen alanların başında geldiklerini ifade eden servisçiler, vergiler, bağ-kur, giderlerin yükü altında sıkıştıklarını, devletin birçok eşrafa verdiği destekten kendilerinin de faydalanmasını istediler.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de, yapılan görüşmeleri bir rapor haline getirerek özellikle öğrenci servisçiliği yapanları hangi alanlarda desteklenmesi konusunda sorunu TBMM gündemine taşıyacağını söyledi.

CHP’li Şahin’in Ticaret Bakanına şu sorularını da sorduğnu aktardı: "Öğrenci servisi işletmecileri için Covid-19 pandemisinin açıklandığı Mart ayından bu yana ödenmeyen Motorlu Taşıtlar Vergisi, Sosyal Güvenlik Primlerinin karşılanması, ötelenmesi ya da geçici olarak askıya alınması konusunda bir çalışmanız var mıdır? Hiçbir gelirleri olmayan öğrenci servisi işletmecileri için günlük iaşe bedellerini karşılayacak maddi yardım yapılması gündemde midir? Çalışamadıkları ve trafiğe çıkamadıkları halde günü geldiğinde araç fenni muayenelerini, trafik sigortalarını ödemek zorunda kalan öğrenci servis işletmecileri için trafik sigorta ve araç fenni muayene sürelerinin pasif günlere tekamül eden günlerinin normal günlere eklenmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Ticari olarak yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafımız için araç alımında ve akaryakıtta ÖTV ve KDV indirimi yapılacak mıdır? İş yapamayan öğrenci servis işletmecileri için pandemi süresince tüm resmi kurumlara ait her türlü idari para cezasının ertelenmesi söz konusu mudur? Kredi borçlarını ödemekte zorlanan öğrenci servisi işletmecileri için kredilerinin faizsiz 1 yıl ertelenmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Ticari araçların fenni muayene bedelinin düşürülmesi konusunda bir çalışma var mıdır?"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şahin, öğrenci, servisçileri, raporu, hazırlıyor…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı