tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 16:38
 
Rüzgar gücüyle 4 denizi aşıp İskenderun’a ulaştı!
Türkiye Yelken Federasyonunun organizasyonuyla Artvin Hopa’dan teknesiyle yola çıkan Yelken sporcusu Tolga Pamir, bin 500 deniz mili mesafede dört denizi rüzgar gücüyle aşarak rekorunu İskenderun’da tamamladı.
Yaşam Haberi
Rüzgar gücüyle 4 denizi aşıp İskenderun’a ulaştı!

Türkiye'nin dört denizini hiç durmadan solo olarak teknesiyle aşan açık deniz yelken sporcusu Tolga Pamir, motorları mühürlenerek sadece yelkenleri ve rüzgar gücü ile 16 gün de hedefine ulaştı.

 

Artvin'in Hopa ilçesinden başlayan serüvenin zor ama doğa ile baş başa geçtiğini ifade eden Yelken sporcusu Tolga Pamir, “Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz'i sadece rüzgar ve yelkenlerini kullanarak 1500 deniz mili yol aldım ve belirlediğim parkuru İskenderun'da tamamladım” dedi.

 

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından projenin adının ‘Türkiye turu rekoru’ olarak adlandırıldığını belirten Tolga Pamir “Hedef açık deniz branşının Türkiye’deki tanıtımı, yerleşmesi, hazırlıkları ve kurgusu adına bir tanıtım amaçlı bir proje olarak değerlendirebiliriz bunu. Hedef dört denizimizi geçen bir parkuru dışarıdan yardım almadan yapmak üzere kurul bir çalışmadıydı. Sadece yelken gücüyle, bunun için motor mühürlendi. Sadece rüzgar ve yelken kullanılarak yapılan bir parkur. Daha önce böyle bir parkur gerçekleştirilmiş değil, hedef dört denizimizin farklı harmonisini kurmak. Bu denizlerimizdeki farklı kıyı koşullarında sürekli tekneyi ilerleterekten parkuru gerçekleştirebileceğimizi ispat ettik. Dört denizimizin harmonisini kurmak kolay değil, çok adaları, farklı kıyı profilleri olan farklı sistemler söz konusu. Bu işin aslında zorluğu meydan okuma tarafı olduğunu diyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

Zorlu yolculukta pek teknik arıza yaşamadığını ifade eden Tolga Pamir “Ancak İskenderun Limanı bölgesine girişte bir sıkıntı oldu, o da sudaki bir cisim dümen palası dediğimiz yere; büyük bir torba veya çuval benzer bir cisim takıldı. Yelkenleri küçülttüm hızımızı düşürüp pozisyon değiştirerek tecrübemiz ile devrilmeden kurtardık. Benim için anlamlı ve çok güzel unutulmaz bir serüven oldu” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rüzgar, gücüyle, 4, denizi, aşıp, İskenderun’a, ulaştı!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı