kehribar - logo yanı
Haber Detayı
13 Şubat 2021 - Cumartesi 13:48
 
Reyhanlılı heykel sanatçısından ‘uyanış’ heykeli…
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak geri dönüşümü sanatı ile çeşitli hurda parçalar kullanarak 800 kilo ağırlığında ikinci at heykelini yaptı.
Kültür Haberi
Reyhanlılı heykel sanatçısından ‘uyanış’ heykeli…

Uzun zamandır mozaik ve heykel çalışması yapan Mervan Altınorak, daha önce oto yedek parçaları ve hurdalarla yaptığı yüzlerce heykelden sonra bu defa, yine oto ve motosiklet yedek parçalarından gelen talep üzerine at heykeli yapımı için kolları sıvadı. Yaklaşık 5 ton hurda malzeme arasından özenle seçtiği parçaları şahlanmış at heykelini 3 aylık bir çalışmanın ardından tamamladı.

Heykelin ağırlığının 800 kilo, yüksekliğinin 3.10 metre, eninin ise 2 metre olduğunu belirten Altınorak, ”Uyanış ismini verdiğim at heykelini 3 ayda tamamlandım. Heykelde 5 ton hurda içerisinden 800 kilo ağırlığında gelen yay, buji, amortisör, balata, oto ve motosiklet yedek parçaları ile metal ağırlıklı mutfak eşyaları atıklar kullandım. Şaha kalkmış at heykeline de ‘uyanış’ ismini verdim. Bundan sonraki hedefim kinetik at heykeli yapmak” diye konuştu.

AMACI ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURMAK 

Yıllarını verdiği heykel sanatında asıl amacının çevre bilincini oluşturmak olduğunu sözlerine ekleyen Altınorak “Amacım ve vermek istediğim mesaj, çevreye duyarlılık ve atıkların sanata dönüştürülmesi fikrini herkese benimsetmek. Herkesin yapabileceğinin mesajını vermektir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Reyhanlılı, heykel, sanatçısından, ‘uyanış’, heykeli…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı