ugur okullari
Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 16:17
 
Reçel fiyatına Bal ramazan paketine girsin…
HAYBİR (Hatay Arı Yetiştiriciler Birliği) Başkanı Mehmet Ekici özellikle Büyükşehir ve diğer belediyelerinin Ramazan yardımı paketinin arasına güvenilir olan birlik ballarının alınmasını önerdi.
Yaşam Haberi
Reçel fiyatına Bal ramazan paketine girsin…

HAYBİR (Hatay Arı Yetiştiriciler Birliği) Başkanı Mehmet Ekici Birliğin Payas’daki dolum tesisini devletin verdiği teşviklerle yaptıklarını hatırlatarak “Çünkü devletimiz bize sürekli markalaşın diyordu, biz de markalaştık. HAYBİR Birliğimizin bal markasıdır. Bu tesis şu anda atıl durumda. Neden atıl durumda kalıyor? Tüketici markalı balların büyük bir çoğunluğunun taşhişli olarak görüyor. Halbuki birliklerinin Türkiye nezdinde kooperatiflerin güvenilirliği var. Mutlaka birliklerin ve kooperatiflerin ürettiği balları-malları gönül rahatlığıyla tüketilebilir güvenilirliktedir. Çünkü burada yedi kişilik bir yönetim kurulu, üç kişilik de denetim kurulu var. Hiç kimsenin taşhişli malı burada tahlil edilmeden bu kavanozlara konmaz” diye konuştu. 

 Üretici balını satamadığı için para kazanamadığına da dikkat çeken Mehmet Ekici, “Türkiye genelinde şu an ballar üreticilerin elinde kalmış durumdadır. 650 tane aktif arıcımız var ve bunların yarısından çoğu balını satamamış durumdadır. Tüccar gelip en daraldığı zamanda su fiyatına balı istiyor ama tüketici tam tersi ateş pahasına bu ballarına yiyor, işin acı tarafı da bu” dedi.

REÇEL FİYATINA BAL VERELİM

HBB (Hatay Büyükşehir Belediyesi) başta olmak üzere tüm büyükşehir belediyelerine ve tüm Türkiye’de ramazan ayında erzak yardımı yapıldığını hatırlatan Ekici “İçine reçel koymasınlar, biz reçel fiyatına şu ballardan koyalım. Hem birliğimizin balı satılmış olup üreticimiz kazanır hem de tüketicimiz hakiki bir bal yemiş olur ve bu balın maliyeti reçelden çok pahalı değil. Üreticimiz para kazanır tüketicimizin de sağlığı ön plana çıkmış ve korunmuş olur. Tüm belediyelerimize arıcılarımızın ballarını alsınlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Arıcılar Birliği’nin tüm ballarını alıyor ve ramazan erzak paketinin içine koyuyor ve her yerde kullanıyor biz onlara minnettarız. Kendi belediyemize de minnettar kalmak isteriz” şeklinde konuştu.

Hatay coğrafyasında başta narenciye balı üretildiğini vurgulayan Başkan Ekici şunları kaydetti: “Amanos’larda püren balı dediğimiz bal var, çok hoş kokulu bir baldır, ovamızda pamuk balı var, diğer ovamızda Ayçiçek balı var. Buraya has dünyada hiçbir yerde olmayan sadece Hatay’ın Samandağ ve Arsuz ilçelerinde olan maydanoz balımız vardır. Çok az üretiliyor ama antioksidan değerleri çok yüksek ve dünyanın başka bir ülkesinde veya Türkiye’nin başka bir bölgesinde maydanoz balı yok. Ön plana çıkan ulusal ballarımızdandır. Bu balları kimse almıyordu yarış atlarına yediriyorlardı çok efor sarf ettiği için antioksidan değeri çok yüksek. Kestane balının içindeki değerlerden daha yüksek fakat bilmediğimiz için atlara yediriyoruz. Onun için bu balların da ön plana çıkarılıp tüketicinin ve üreticinin gözetmesi gerektiğine inanıyorum. Maydanoz balı çok çabuk kristalize olur, bunun sebebi içinde çok miktarda erimiş polen vardır ve polen de baldan 340 kat daha besleyicidir. bundan dolayı bir hafta içinde kristalize olur ama Türkiye geneli olduğu gibi kristalize balı biz tüketicilerimize anlatamadık. Halk tabiriyle şekerlenen bal en iyi baldır. Eğer balınız uzun süre kristalize olmuyorsa mutlaka ama mutlaka glikoz yiyorsunuz demektir veya balınız çok ısıtılmış içindeki değerleri ölmüş HMF’ si yükselmiş demektir. Onun için balınızı kristalize olmuş şekilde tüketiniz…”

HATAY’DA KREMA BAL DA VAR

HAYBİR (Hatay Arı Yetiştiriciler Birliği) Başkanı Mehmet Ekici bal çeşitliliğine de vurgu yaparak “Türkiye’de sadece Anavarza’da ve Hatay’da üretilen krema balı da vardır. Bu kristalize hali bu da krema haline getirilmiş halidir. 90 sıvı bal 10 aynı çiçeğin kristalize balından katarak cihazımızda yüz saat yoğurularak krema haline getiriliyor. Avrupa literatüründe en pahalı bal krema baldır çünkü damlamayan bir baldır aynı fıstık ezmesi gibi ekmeğinize sürerek yiyebilirsiniz ve damlamaz. Türkiye’de maalesef bu balların kıymeti bilinmiyor. Bütün dünyada en pahalı ve en gözde baldır. Olgunlaşan bal daha durudur halk tabiriyle daha cıvıktır. Ama petekte olgunlaşmışsa daha akışkandır. Soğuk havalarda daha yoğundur ama şu haliyle balın bir görünümü vardır. Ağır ağır akar ve süner” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Reçel, fiyatına, Bal, ramazan, paketine, girsin…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı