ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 12:57
 
Rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz…
İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esen Çağşar, rahim ağzı kanserinde erken evrede doğru tedavi yöntemiyle, başarı oranının arttığına dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz…

Kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanseri hakkında bilgilendirmede bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esen Çağşar, Serviks kanseri olarak bilinen rahim ağzı kanserinin, oldukça yaygın olarak görülen türü olduğuna işaret etti.

Dünyada, her yıl 500 binden fazla vaka görüldüğünü ve bunların yarısından fazlasının ölümle sonuçlandığına dikkat çeken Op. Dr. Esen Çağşar, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 1500’den fazla kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konmakta ve ortalama günde 2 kadın, bu kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. HPV (Human Papilloma Virüsü), çoğu kişide belirti vermez. Kişi ancak Pap-smear testi (vajinal sıvıdan alınan örnekle yapılan test) ile virüsü kapıp kapmadığını öğrenebilir” dedi.

HPV enfeksiyonları, kadınlarda rahim ağzı kanserinin yanı sıra; vajina, vulva ve anüs kanserlerine ve genital bölgede siğillere neden olabildiğini de belirten Op. Dr. Esen Çağşar, “HPV’nin bulaşmasıyla kanserin ortaya çıkması, bağışıklık sistemi iyi olan bir kişide 15-20 yılı bulabilmektedir. Bu süre, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde 5-10 yıl arasında bir süreye de düşebilir. Bu sebeple, hiçbir şikâyeti olmayan ve kendini sağlıklı hisseden kadınlar da tarama testlerini aksatmamalıdır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rahim, ağzı, kanserinden, korunabilirsiniz…,
Yorumlar
Haber Yazılımı