ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 18:21
 
Prenses Süreyya ile dünyayı sarsmaya hazırlanıyor
Türk Sanat Müziğinin genç seslerinden İzmirli şarkıcı barış elçisi Ersin Faikzade, İran Şahının ikinci karısı Süreyya’nın bilinmeyen yönlerin 20 yıldır araştırdığı ve tarihe ışık tutacak kitabını 6 ayda tamamladığını söyledi.
Magazin Haberi
Prenses Süreyya ile dünyayı sarsmaya hazırlanıyor

Dünyanın birçok ülkesinde Türkiye’yi gururla temsil eden Türk Sanat Müziğinin sevilen seslerinden İzmirli şarkıcı Ersin Faikzade 11. Kez İskenderun’a konser vermek üzere geldi. Burada konser vermekten çok mutlu olduğunu ifade eden Faikzade “Gerçekten Hatay medeniyetler şehri, İskenderun da çok güzel bir şehir, burada harika bir insanı var” dedi.

Türk Sanat Müziğinin yanı sıra, 20 yıllık araştırmasını altı aylık yoğun çalışmayla kitaplaştırdıklarını da açıklayan Ersin Faikzade “Kitap altı ay değil 20 yıl sürdü. Yirmi yıldır özel bir hobim olarak ben Prenses Süreyya’yı, İran kraliyet ailesini araştırmıştım. İran üzerine pek çok doneler biriktirdim. Dünyanın birçok yerinde de üniversitelerde de konuşmacı olarak da katıldım” dedi.

ACILI BİR HİKÂYE!

Yaşam öyküsüyle tüm dünyanın da ilgisini çeken İran şahının ikinci eşi kraliçe Süreyya ile ilgili bilinmeyen yönlerinin yer aldığı bir kitabının özellikle de Ocak 2020 itibariyle birçok ülkede aynı anda okurla buluşacağını vurgulayan Faikzade “Şu anda biliyorsunuz İran’da çok büyük protestolar var. Bunları desteklememiz lazım, insanların özgürlükleri için protesto yürüyüşleri yapıyorlar. Prenses Süreyya Türkiye’de çok sevilmiş, bir kraliçe aslında İran şahının ikinci eşi. 1958’de şahtan ayrıldığında tüm dünya ağlarken Türkiye gerçekten çok gözyaşı dökmüşler çünkü onu çok benimsemişler. Türkiye’ye geldiğinde İstanbul’da İzmir’de özellikle Bursa’da kaplıcalarda çocuğu olmadığı, kısır olduğu, bir evlat veremediği için sürgün edilmişti. Türkiye’de kaplıcalarda derman aramıştı ama olmamıştı. Acılı ve hüzünlü bir hikaye! Ama inanıyorum ki bütün dünyada tekrardan onun anısını yaşatacağımı düşünüyorum. Çok araştırma doneleri var içinde, birçok materyal kullandım kitapta. Kitabımız Ocak 2020’de çıkıyor. Almanya’da İngiltere’de, Fransa’da İran’da, Arap ülkelerinde pek çok ülkede ve Los Angeles’ta aynı anda çıkacak” diye konuştu.

Yurt dışında da kitabı ‘Prenses Süreyya’ için imza günleri organizasyonlarına katılacağını da sözlerine ekleyen Faikzade, İskenderun’da da bir imza günü yapacaklarını vurguladı.     

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prenses, Süreyya, ile, dünyayı, sarsmaya, hazırlanıyor, , ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı