ugur okullari - destop
Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 18:52
 
“Polis, kişilere kimliğini sorabilir”
Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Polisin, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabileceğini hatırlattı.
Yaşam Haberi
 “Polis, kişilere kimliğini sorabilir”

Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamasında “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 4/A Maddesi ile Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinin 5. Maddesince Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabilir. Kimliği sorulan kişi de kimliğini ibraz etmek zorundadır. Kişilerin kimliğinin bulunmaması, kimliği hakkında açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması hallerinde kimliği belirlenene kadar kişi gözaltına alınır...” denildi.

 

BARO BAŞKANI HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklamasının devamında polisin mevzuata, terbiye ve nezaket kurallarına uygun olarak görevlerini ifa ettiğine yer verilerek şunlar kaydedildi: “Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli işlem başlatılmış olup adı geçen hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 265. Maddesince Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnme suçundan adli işlem yapılmıştır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Polis,, kişilere, kimliğini, sorabilir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı