ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
31 Aralık 2020 - Perşembe 13:43
 
Piyasaya Sürülmeden Ele Geçti
Hatay Gümrük muhafaza ekipleri gelen ihbarı değerlendirerek gerçekleştirilen operasyonda, 5 bin ton GDO'lu pirinç ele geçirdi.
Sağlık Haberi
Piyasaya Sürülmeden Ele Geçti

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Alo 136" ihbar hattına gelen, "Türkiye'ye yüklü miktarda genetiği değiştirilmiş pirinç getirileceğine" ilişkin bir ihbarı değerlendiren Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılıkla İstihbarat Müdürlüğüne bağlı ekipler, konuyu takibe aldı.

Rusya'dan İskenderun Limanı'na toplam 5 gemiyle yapılacak sevkiyat "riskli" olarak değerlendiren ekipler titiz bir çalışma ile olayı takibe aldı. Bilgi sistemleri üzerinden yapılan analizde, Gemi Takip Sistemi aracılığı ile uydu üzerinden takip edilen gemiler, liman sahasına girişlerinin ardından takip edildi. Gemilerdeki yükün  bir antrepoya aktarılması ve yüke ilişkin olarak gümrük beyannamesi açılması sonrasında ekipler harekete geçti. Antrepoda bulunan toplam 5 bin ton pirinçten numune alınarak Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Ankara Gıda Laboratuvarlarına gönderildi. Bu idareden gelen rapor, gümrük muhafaza ekiplerinin şüphesini doğruladı. Gelen raporda, incelenen ürünün GDO analiz sonuçlarının uygun olmadığı aktarıldı.

 Gerçekleştirilen operasyon neticesinde piyasa değeri 15 milyon lira olan 5 bin ton ağırlığındaki pirince el konulurken, sorumlular hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Piyasaya, Sürülmeden, Ele, Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı