kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
15 Kasım 2021 - Pazartesi 14:09
 
“Pandemi sürecinin en mağduru küçük esnaf!”
İskenderun Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Pandemi, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın başına bela olduğunu belirterek etkilerinin özellikle esnaflarına çok olduğunu söyledi.
Ekonomi Haberi
“Pandemi sürecinin en mağduru küçük esnaf!”

Pandemi döneminin en büyük mağdurlarının esnaflar olduğunun altını çizen Çöloğlu “Bazı esnaflarımız uzun bir dönem işyerlerini hiç açamadılar. Bazılarımız belli saatlerde açabildi. Tabi alınması gereken tedbirlerdi, bizim esnaflarla ilgili beklentilerimiz, kapalı ve kısıtlama sürecinde mağdur olan esnafımız Ba-kur’ları, vergileri devam etti, kiraları var. Bundan dolayı birçok esnafımız ciddi anlamda mağdur oldular. Bizim esnafımız belli saatlerde açtık, hizmetimizi vermeye çalıştık, gelir elde etmeye çalıştık ama bizde de zaten geçmişten gelen sıkıntı da vardı. Pandemi öncesinde de esnafın durumu çok çok iyi değildi, pandemiyle beraber bu sorunlar artarak devam etti.

En azından yasakların tekrardan geleceğini düşünmediklerini ifade eden Çöloğlu “Oda olarak elimizden geldiğince her platformda esnaflarımızın sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Yapılması gerekenler var, esnafın gerçekten dayanacak gücü kalmadı. Perakende yasasının bir an önce, ama bir an önce çıkması gerekiyor. Nedir bu zincir marketlerden çektiğimiz! Bu kadar fütursuzca açılabilir mi? Bir tanesi açıyor, birkaç ay sonra diğeri yanına geliyor. Bir iken, üç-dört oluyorlar, yani bizim bunlarla rekabet etme şansımız var mı? Bir ticaret etik kuralları vardır, bunlarda o da yok. Birbirleriyle rekabet ediyorlar, ‘Filler tepişiyor, çimenler eziliyor’ misali olan bizim esnafımıza oluyor” diye konuştu.

Elektriğe, doğalgaza gelen zamların imalatçıları sıkıntıya soktuğunu, dolayısıyla da bunun yansımalarının esnaflarına olduğuna dikkat çeken Çöloğlu “Geziyoruz, konuşuyoruz esnaflarımız sattıkları fiyata tekrar mal alamadıklarını söylüyorlar. Sermaye artırımı olmayınca, zaten sınırlı sermaye ile işlerini yürütüyorlar, bir de bunun üzerine zam zam zam… iki dolap çalıştırsa, bin lira civarında elektrik faturası geliyor. Bağ-kuru devam ediyor, yanında bir eleman çalıştırsın, onun sigortasını-maaşını nasıl verecek. Küçük esnafımızın çoğu ailesiyle çalışıyor, zaman buldukça çocukları geliyor yardım ediyor ama bu şekilde gerçekten devam etmez!” şeklinde konuştu.

Esnaf Kredi kooperatiflerinin faizlerinin de biran önce düşürülmesi gerektiğine de işaret eden Çöloğlu şunları söyledi: “Madem faizler düşürülüyor, kredi kooperatiflerinin de faizleri düşürülsün. Esnafa uzun vadede hiç yoksa bir yıl öteleyerek kredi verilmesi gerekiyor bana göre. Pandemi döneminde esnafa destek olarak en az 50 bin lira, bir yıl öteleyerek faizsiz kredi verilmeliydi, bunlar olmadı. Esnaf Kooperatif kredi faizlerini düşürmedi, 25 bin lira verdi. şimdi geri dönüşler başladığında esnaflarımız bunları ödemekte zorlanıyorlar… Esnaf nasıl ayakta kalacak? Şimdi bu ülkenin en büyük lokomotifi, dinamiği esnaf, bu esnaflarımız olmasa sosyolojik çok büyük sıkıntılar yaşayabilir bu ülke. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın parasının yetmediğini düşünün, bu marketlerden alışveriş yapabilir mi? Kredi kartları dolmuş zaten. Kredi kartını 4-5 ay kullandıktan sonra ödeyemiyor, tekrar bizim esnafımıza geliyor vatandaş. Esnafımız zaten bir şekilde onu idare ediyor. Deftere yazıyor, yarısını veriyor, yarısını vermiyor. Ciddi anlamda esnaflarımızın sıkıntıları var, çözüm bulunması lazım.”         

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Pandemi, sürecinin, en, mağduru, küçük, esnaf!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı