ugur okullari - destop


Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 16:35
 
Pamuk Üreticisini Üzdü
Hatay Milletvekili Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, pamuk üreticisi bu yıl da mağdur. hasadını yapıyor ancak kazancı borçlarını karşılamıyor.
Ekonomi Haberi
Pamuk Üreticisini Üzdü

Türkiye'nin en verimli topraklarından amik ovamızda ziraat odası, Çukobirlik ve sulama kooperatifi başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerimizle birlikte seslerini duyurmak adına pamuk tarlasında bir araya geldi.

Pamuk tarlasında üreticinin içinde bulunduğu sorunları dile getiren Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir “Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan çiftçilerimiz derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerle sulama yapmak zorunda kalıyor. Üç yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4'lük kesinti ivedilikle düzeltilip en az 1 buçuk lira olmalıdır. 2 yıl üst üste pamuk eken üreticiye 3.yıl destekleme verilmiyor ve üst sınır olarak 500 kilonun üstüne de verilmiyor. Bu yüzden geçen yıl ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi” dedi.

Milletvekili Tokdemir, pamuktaki yanlış ithalat rejiminin çiftçileri bu üründen uzaklaştırdığını ileri sürerek şu değerlendirmede bulundu “ithal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu pamuk ülkesi olmayan Yunanistan'dan ithal ettik. Yerli ve milli olmak üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor. Acilen çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve kooperatif borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pamuk, Üreticisini, Üzdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı