Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 17:41
 
Ortaokul öğrencisinin uçan araba tasarımı finalde…
PayaSTEM Merkezi öğrencisi Can, bu sene ikincisi düzenlenen dünyanın en büyük ikinci havacılık festivalinde düzenlenen uçan araba tasarım yarışması ileri kategoride ilk on yarışmacı arasına girerek finale kalmaya hak kazandı.
Eğitim Haberi
Ortaokul öğrencisinin uçan araba tasarımı finalde…

Hatay’ın Dörtyol ilçesi 19 Aralık Ortaokulu öğrencisi, üç yıldır PayaSTEM Merkezinde eğitim aldığını belirten Can Kar, yaptığı uçan araba tasarımıyla Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde düzenlenen uçan araba tasarım yarışması ileri kategoride ilk on yarışmacı arasına girdi.

Uçan arabayla ilgili teknik bilgiler veren PayaSTEM öğrencisi Can Kar, "Uçan arabamız dört tekerleği, dört pervanesi var, uçan arabamız iki kişilik kapasite ve hibrit yapıya sahip olduğundan dolayı aynı zamanda çevre dostudur. Uçan arabamızı tasarlarken, doğadan esinlendik” dedi.

Uçan araba tasarım sürecinde birçok yeni bilgi öğrendiğini de aktaran Can Kar “Uçan arabamı tasarlarken doğadan ilham aldım. Uçan arabama UMAY adını verdim. Umay Ana, Türk Mitolojisinde çocukları koruyan tanrıçanın adı. Bende aracımı tasarlarken yolcu güvenliğini ön planda tutarak trafikte oluşabilecek can kayıplarını en aza indirmeyi ve trafik sorununa çözüm bulmayı hedefledim.

Lisans ve lisansüstü öğrencilerin başvuru yapabileceği ileri kategoride yarışan Can, ön eleme ve final elemelerini geçerek 161 yarışmacı arasında ilk ona girmeye hak kazanan tek ortaokul öğrencisi oldu.

PayaSTEM yetkilileri ve eğitmenleri de Can'a, estetik tasarımı, çevre dostu teknolojisi ve yaratıcı güvenlik önlemleri ile fark yaratan uçan arabası UMAY ile final yarışlarında başarılar diledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ortaokul, öğrencisinin, uçan, araba, tasarımı, finalde…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı