SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 17:14
 
‘Ormanı yakanlar insan olamaz!’
Hatay’ın üç ilçesinde etkili olan orman yangını sonrası zarar gören vatandaş devletin ilgisi ve yaklaşımından memnun olduklarını, ancak bu yangına sebep olanların insan olamayacağını söylediler.
Yaşam Haberi
‘Ormanı yakanlar insan olamaz!’

Belen, İskenderun ve Arsuz’da ev, işyeri, depo, fabrika, tarımsal alanlara zarar veren yaklaşık 300 hektarlık alanda etkili olan, kundaklama şüphesiyle iki kişinin tutuklandığı orman yangını sonrası hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Yerleşim yerlerindeki mesken ve apartman dairelerine sıçrayan yangın nedeniyle eşyaları yanan, zarar gören vatandaşlar canlarını kurtarmanın sevincini yaşarken, oturulamaz haldeki evlerine yerleşebilmek için devletin desteğini bekliyorlar. Evleri yangında zarar gören vatandaşların büyük bölümü başka yerlerde, yakınlarının yanında yaşamlarını sürdürüyor.

Yangın esnasında işyerinde olduğunu ifade eden evi yanan Hakan Güllebağatur “Eve geldim, çok kısa sürede içeridekileri tahliye ettik. Sonrasında ev de yanmaya başladı. Evimde birçok hazar var. Devlet görevlilerinin desteğini görüyoruz zaten, inşallah görmeye de devam edeceğiz. Sayın bakanımız Süleyman Soylu, kaymakamlar geldi. Belediyeden sürekli görevliler geliyor. İlgi ve alakalarını kesmiyorlar sağ olsunlar. Bizim de onlara güvenimiz tam zaten. Gerekenin yapılacağını göreceğiz bu süreçte inşallah” dedi.

BUNLAR İNSAN OLAMAZ!

Evlerinin kullanılamaz halde olduğu için annelerinin evinde kaldığını da aktaran yangın mağduru Hakan Güllebağatur, “Bu yangını çıkaranları Allaha havale ediyorum. Onlar insan olamaz, onlara söyleyecek bir söz yok. Çünkü bir ormanı yakan, insan değil. Ormanı yakıyorsun, bunlar bize sıçrıyor, insanların, hayvanların hayatını tehlikeye sokuyorsun. Bunlara diyecek söz yok! Ayrıca devletimiz bunlarla alakalı gerekeni yapacaktır, en ağır cezayı vereceklerdir” diye konuştu.

Bu arada evlerine yangının çam ağaçlarının kozalaklarının sıçramasından kaynaklandığını da aktaran yangın mağduru Hakan Güllebağatur şunları söyledi: “Çok yakında ağaç olmamasına rağmen patlayan kozalaklardan dolayı bizim ve yakınımızdaki daireler yandı. Bunanla alakalı bundan sonra ağaçlandırma yapılırken, yangında tutuşmayan ağaçlar ekilebilir ceviz gibi…”      

Üç ilçeyi saran felakette aynı bölgede dairesi yanan Ahmet Kaya adlı vatandaş da, yardım beklediklerini belirterek kendisinin evde, çocuklarının da akrabalarında kaldığını söyledi.    

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Ormanı, yakanlar, insan, olamaz!’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı