ugur okullari - destop


Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 15:49
 
Orman yangını trafo patlamasından çıkmış!
Belen’in Sarımazı Mahallesi’nde çıkan Orman yangının trafo patlaması sonucu çıktığını açıklayan Hatay Valiliği, risk altındaki yerleşim yerlerinin tahliye edildiğini bildirdi.
- Haberi
Orman yangını trafo patlamasından çıkmış!

Hatay'ın Belen ilçesinde çıkan yangın İskenderun ve Arsuz ilçelerine de sıçradı. Yangın nedeniyle Belen-İskenderun ve Belen-Arsuz kara yolları trafiğe kapatıldı. Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamada, yangına trafo patlamasının yol açtığı belirtildi.

 

Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada “9 Ekim 2020 Cuma günü saat 10.00 sıralarında İskenderun ve Belen İlçelerimiz arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına uçak, helikopter, arazöz ve dozerle birlikte müdahale ekipler tarafından yapılmakta olup, şiddetli rüzgârlarında etkisi ile büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır” denildi.

 

Ayrıca şiddetli rüzgârın etkisiyle havadan müdahalede zorluklar çekildiği belirtilen yangını, en kısa sürede kontrol altına almak için yangın söndürme çalışmaları hızla devam ettiği bildirildi.

 

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Bu arada Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül de Valiliğin trafo patlamasından çıktığını açıkladığı orman yangınının sabotaj şüphesine dikkat çekti. Belen İlçesi Belediye Başkanı İbrahim Gül ilçenin tahliye işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.  

Yangının devam ettiği bölgenin 30 kilometre uzağındaki başka bölgede de bir yangın çıktığını belirten Gül, “Yangının kaynağı olarak trafo diye düşünüldü. Ancak yangının farklı farklı alanlarda çıkması sabotaj ihtimalini aklımıza getirdi. Yeni gelen bir bilgiye göre Belen ilçesine sınır olan Arsuz ilçemizde de yangın çıkmış. Bu da sabotaj ihtimalini güçlendiriyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orman, yangını, trafo, patlamasından, çıkmış!,
Yorumlar
Haber Yazılımı