kehribar - logo yanı
Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 18:33
 
Ölü balina Deniz Müzesi’nde sergilenecek
Kıyıya vuran yaklaşık 12 metre boyundaki (Balaenoptera physalus) cinsi yavru Balina’nın daha sonra deniz müzesinde sergilenmek üzere İskenderun Teknik Üniversitesi bahçesine gömüleceği bildirildi.
Yaşam Haberi
Ölü balina Deniz Müzesi’nde sergilenecek

İskenderun Körfezi’nde balıkçılar tarafından fark edilen ölü yavru balina, Denizciler Mahallesi’nde kıyıya vurdu. İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci tarafından görevlendirilen öğretim üyeleri yaklaşık 12 metre uzunluğundaki balinayı incelemek için bölgeye gitti.

İSTE öğretim üyeleri, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa ve Bilim Derneği yetkilileri birlikte sahile vuran balinanın, Madenli açıklarında ölü halde görüntülenen balina yavrusu olduğunu belirledi.

Yapılan incelemenin ardından denizden çıkarılarak İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)  bahçesine gömülecek olan yavru balinanın iskeletinin, ileride oluşturulacak olan Deniz Müzesi’nde sergilenmesi planlanıyor.

Yapılan ilk incelemelerde kıyıya vuran deniz canlısının Uzun Balina (Balaenoptera physalus) ve yaklaşık 2-3 aylık olduğu tespit edildi. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan yaklaşık 10-15 gün önce ölmüş olduğunu düşündüklerini söyledi.

Prof. Dr. Turan Körfeze beslenme amaçlı girmiş olabileceğinin altını çizerek “Yavru yoğun körfez trafiğinden ve benzeri sebeplerden dolayı muhtemelen annesini kaybetmiş ve süte bağımlı olduğundan açlıktan ölmüş olabilir. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Tolga Depci’nin yönlendirmesiyle bölgeye intikal ederek ilk incelemeleri yaptık. Yavru balinanın iskeletinin ileride oluşturulacak olan Deniz Müzesi’nde sergilenmesi planlanıyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ölü, balina, Deniz, Müzesi’nde, sergilenecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı