Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 14:10
 
Okul öncesi çocuğu enfeksiyonlardan nasıl korumalı?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Altunay Okulların açılmasına sayılı günler kala mevsim değişiklikleri ve vücut direncinin düşmesi gibi birçok neden çocukların hastalık risklerine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Okul öncesi çocuğu enfeksiyonlardan nasıl korumalı?

Özel Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Altunay, Okul gibi kalabalık ortamlarda kolaylıkla yayılan enfeksiyonlar da çocuklarda sık hastalanmaya yol açabildiğini hatırlattı.

Çocukları hastalıklardan korumanın yolunun ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten geçtiğine işaret eden Uzman Dr. Altunay Çocuğunuzu sokaktan veya kalabalık ortamlardan kaçırmayın. Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında önemli bir bağ vardır. Çocuk ne kadar çok yaşadığı ortamla ilişkide ise, yaşıtları ile ya da toprakla oynuyorsa o kadar bağışıklık sistemi gelişir. Ailenin tek çocuğu olup steril çevrede yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemi gelişemez, bu tür çocuklar, kreş veya okulun ilk yılında sık sık hastalanır ve okula gidemezler” dedi.

RUTİN AŞILARINI

İHMAL ETMEYİN

Aşılar, içerdikleri mikroorganizmalarla bağışıklık sistemini uyararak hücresel ve/veya sıvısal bağışıklık yanıtı oluşturduğunu belirten Dr. Altunay “Böylece hastalık oluşmadan o hastalığa karşı direnç meydana gelir. Ancak şu unutulmamalıdır ki hiçbir aşı temsil ettiği mikroorganizmanın kendisi kadar etkili bir cevap oluşturamaz. Bu nedenle kalıcı ya da uzun süreli bir bağışıklık direnci için aşıların belli aralıklarla tekrarı gerekir” diye konuştu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE

ÇEVRE FAKTÖRÜ ETKİLİ!

Bağışıklık sistemi vücudu dış maddelerden, mikrop istilasından ve muhtemel tümör oluşumundan koruyan bir sistem olduğuna değinen Dr. Altunay düzensiz beslenme, çevredeki toksinler, uykusuzluk bu savunma sisteminin zayıflamasına neden olduğunu, vücudu bakteriler, virüsler, mantarlar gibi mikroorganizmalara karşı koruyan bağışıklık sisteminin güçsüzleştiğinde enfeksiyonlara karşı korumasız bıraktığını kaydetti.

Dr. Altunay, özellikle çocuklarda yanlış beslenme, şeker, sigara (pasif içicilik de dahil), çevre ve hava kirliliği gibi faktörlerin bu sistemin zayıflamasına neden olduğunu vurguladı.

 

BESLENME ALIŞKANLIĞI…

Çocuklarda çok sık karşılaştıkları durumlardan birisinin de televizyon ve bilgisayar karşısında uzun süre zaman geçirmeleri, yeterli dinlenememe ve uykusuzluk olduğuna de değinen Dr. Altunay şöyle konuştu; “Hem bedensel hem de ruhsal yorgunluk, bağışıklık sistemini zayıflatır. Beslenme şekli de bu sistemimizi güçlendirir. Yulaf, tam buğday ekmekleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur gibi kompleks karbonhidratlar dikkatli; bunun yanı sıra protein ve yağ da dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Bağışıklık sisteminin hücrelerinin etkinliği için de A, C, E, B12 vitaminleri, folik asit, demir, çinko ve selenyum da önemlidir. Bunların yanında Omega 3 yönünden zengin olan balık, haftada 1-2 kez, bol taze meyve ve taze sebze düzenli olarak sofralarda yer almalıdır.”

UYKU DÜZENİ ŞART

Çocukların sağlıklı gelişimleri için kesintisiz gece uykusunun en az beslenme kadar öneminin altını çizen Uzman Dr. Canan Altunay “Uyku sırasında, özellikle karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahiptir ve aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılamasını sağlar. Uyku sırasında çocukların çalışmayan kasları da çalışarak enerji depoları yenilenir. Uyku süresi ve kalitesi bütün bu gelişmelerin olabilmesi için çok önem kazanır. İyi uyumuş ve dinlenmiş bir çocuk, uyku öncesi depoladığı bilgileri hafızasına düzenli bir şekilde kaydetmiş olarak güne daha enerjik başlar. Böylece uyanıkken yeni şeyler öğrenmeye de istekli olur ve okul derslerinde daha verimli olabilir. Bu nedenle mükemmel bir gece uykusu, çocuğunuzun gün boyu öğrendiklerini düzenlemesini, enerji depolarını yenilemesini ve yeni güne mutlu, zinde ve en önemlisi öğrenmeye açık olarak başlamasını sağlayarak zihinsel gelişimini hızlandırır.” Şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okul, öncesi, çocuğu, enfeksiyonlardan, nasıl, korumalı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı