Haber Detayı
21 Eylül 2019 - Cumartesi 14:12
 
Narenciye Kesimi Sorunları masaya yatırıldı
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde, Yaş meyve sebze sektörünün en önemli ihracat kalemi olan narenciyenin kesiminde yaşanan sorunları düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
Ekonomi Haberi
 Narenciye Kesimi Sorunları masaya yatırıldı

Sorunlara ortak akıl yoluyla çözüm önerileri sunmak için ihracatçısından üreticisine, Üretici Birliklerinden Ziraat Odalarına ve İşçi Temsilcilerine kadar narenciye sektörünün önde gelen tüm paydaşları AKİB Mersin Hizmet Binası’nda geniş çaplı bir toplantıda bir araya geldi.

Narenciye sektörünün tüm paydaşlarının bir araya getirilerek narenciye kesimi sırasında yaşanan sorunlara birlikte çözüm bulunması hedeflenen toplantıda, sorunlar belli başlıklar halinde toparlandı ve bu sorunlara ilişkin hızlı, kesin ve uygulanabilir çözümler bulmak için tüm katılımcılar değerlendirmeleriyle katkıda bulundu. Toplantıda ayrıca 2019-2020 Narenciye Sezonuna girerken, narenciye sektörünü güçlendirecek ortak çalışmaların yürütülmesi ve ihracatta karşılaşılan sorunlara karşı ortak çözüm yollarının da görüşülmesinin amaçlandığı belirtildi.  

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin Üreticileri,  İhracatçıları, İşçi Dernek Başkanları ve Ziraat Odalarının hep birlikte burada aynı amaç için buluştuğunu belirterek “Narenciye sektörünün ülke ekonomisine olan olumlu ve yüksek katkısının artarak devam etmesi için hep birlikte omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Nejat Sin, amaçlarının, narenciye ihracatının önemli aşamalarından biri olan kesim işleminde; işçiler tarafından teknik açıdan yapılan hataları tespit etmek ve bu hataları en aza indirebilmenin yöntemlerini belirleyip, hep birlikte uygulanmasını sağlamak olduğunu belirterek “Bu amaç doğrultusunda bugünkü toplantıdan sonra da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ancak bu süreçte özellikle işçi temsilcilerinden beklentimiz, mevcut durumda zaten olağanüstü zor şartlar altında faaliyet gösteren sektörümüzün yarınları için kendilerinin de samimiyetle en az ihracatçılar kadar ellerini taşın altına koymaları ve sonradan telafisi mümkün olmayacak zararlara sebebiyet verecek kesim hatalarını en aza indirmek için var güçleriyle çalışmalarıdır. Bunu sağlamaya yönelik gerekli koşullara ilişkin talepleri olması durumunda,  biz bu talepleri karşılamaya hazırız” diye konuştu.

Gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesinde şunlar kaydedildi: “Narenciye kesimleri için işe başlama saatinin 07:30 ve işi bırakma saatinin 16:30 olması, saat 12:00-13:00 arasında bir saat yemek molası verilecek şekilde toplam 8 saatlik mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmesi ve oluşturulacak narenciye kesim ekiplerinin 32 İşçi + 2 Çavuş şeklinde olması yönünde”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Narenciye, Kesimi, Sorunları, masaya, yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı