Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 13:41
 
Muharrem aşureleri damakları tatlandırıyor…
Türk halk geleneğinde önemli bir yeri olan aşure, yüz yıllardır muharrem ayında yapılarak dağıtılıyor. İskenderun Belediyesi de geleneksel aşureyle vatandaşların damaklarını tatlandırmayı ihmal etmedi.
Yaşam Haberi
Muharrem aşureleri damakları tatlandırıyor…

Peygamber Efendimizin 'Allah’ın ayı' diye nitelediği Muharrem ayı bu yıl 11 Eylül 2018 Salı günü başladı. Aynı zamanda Hicri yılbaşı da olan Muharrem ayının birinci günü ile 1439 hicri yılından, 1440 hicri yılına girildi. Bu mübarek ay 10 Ekim'de bitecek ve Safer ayı başlayacak.

Muharrem ayının simgesi, beraberlik, bolluk ve bereket yayan aşure, tencerelerde kaynamaya başladı. Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi malzemelerden oluşan aşurenin yapımı yörelere göre farklılık gösterebiliyor.

Geleneksel tarife göre aşure, tahıl, baklagiller, meyve ve tohumlardan oluşan 41 çeşit malzeme içeriyor. En önemli malzemesi buğday olan aşurenin malzemeleri bölgelere, bazen de kişisel zevklere göre değişiklik gösteriyor. Beyaz fasulye, nohut, kuru bakla ve kuru börülce de konuyor. Bazıları buğday yerine pirinç, şeker yerine pekmez kullanıyor, sakız, anason katanlar bile var. Üzeri kavrulmuş susam, badem, fındık, ceviz, kuş üzümü, nar taneleriyle süslenen bu nefis tatlı, bölgeden bölgeye, hatta aileden aileye farklılık gösterebiliyor.

İskenderun Belediyesi tarafından da Şehrin birkaç yerinde aşure dağıtımı gerçekleştirildi. Farklı noktalardaki aşure dağıtımına İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da katıldı, vatandaşlara ikram etti damakları tatlandırdı. Belediye karşısında bulunan caddede vatandaşlara aşure dağıtan belediye personeli daha sonra ise kaptan paşa camii çıkışında da cemaate dağıttı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muharrem, aşureleri, damakları, tatlandırıyor…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı