Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 18:17
 
Mor Dayanışma Kadın Derneği açıklama yaptı…
Hatay’ın Antakya ilçesinde 2014 yılından buyana faaliyet gösterdiği belirtilen Mor Dayanışma Kadın Derneği’nin kullandığı dernek binası Kaymakamlık tarafından kapatılarak, mühürlenmesine tepki gösterildi.
Yaşam Haberi
Mor Dayanışma Kadın Derneği açıklama yaptı…

Dernek Yönetim Kurulu ile üyelerinden oluşan bir grup kadın Antakya’da konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Mor Dayanışma Kadın Derneği adına açıklamayı okuyan Aylin Yüksel, “Osmanlı Dönemindeki kadın hareketinden, 1980’ler 90lardaki kadın hareketinden, 2000li yılların enternasyonalleşen mor dalgasından aldığımız güçle, çıkardığımız derslerle, yeni dönem Türkiye’sinde mahalle mahalle, ilçe ilçe, il il bu dayanışmayı örmeye çalışıyoruz” dedi.  

Kurdukları Mor Dayanışma Kadın örgütünün ilk durağının Antakya olduğunu belirten Aylin Yüksel “Antakya'nın çeşitli mahallelerinden kadınlarla bir araya gelerek bin bir emek harcayarak 2014 yılında kadın derneğimizi kurduk. Derneğimiz kapsamında kadınlar olarak güçlenmek, bilinçlenmek ve hayatlarımıza sahip çıkmak amacıyla hem mahallelerde hem derneğimiz bünyesinde toplumsal cinsiyet drama etkinliğinden, Paylaş-Gülümset etkinliğine, doğa yürüyüşünden panellere, film gösterimlerinden Kadının İnsan Hakları Eğitimi’ne kadar birçok çalışma yürüttük. Bunların yanında yaz aylarında çocuklara yönelik ücretsiz tiyatro, toplumsal cinsiyet, yaratıcı drama, resim, müzik atölyeleri gerçekleştirdik” diye konuştu.

Aylin Yüksel, kaymakamlıktan taraflarına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü imzalı, "izinsiz işyeri açma ve eğitim verme" suçlamasıyla bu faaliyeti gerçekleştirdikleri ‘işyeri’nin kapatılması kararı alındığı ve 51.000 TL para cezasına çarptırıldığı belirten belgenin tebliğ edildiğini aktararak şunları kaydetti: “İşyeri olarak tarifledikleri dernek binamız mühürlendi. Dernek tüzüğümüzde, faaliyetlerimiz arasında kadınları destekleyecek, güçlendirecek her tür bilgilendirme ve eğitim çalışmasının yapılabileceği yazmaktadır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mor, Dayanışma, Kadın, Derneği, açıklama, yaptı…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı