ugur okullari - destop
Haber Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 15:26
 
Mısır Üreticisini Güldürdü
Türkiye’nin önemli tarım alanlarından biri olan Arsuz ’da Mısır hasadına başlandı. Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçenin çok verimli arazilerinin olduğunu ve 50 ye yakın arazinin tarım arazisi olduğunu belirterek devlet olarak üreticinin yanında olduklarını söyledi.
Ekonomi Haberi
Mısır Üreticisini Güldürdü

Akçalı mahallesinde gerçekleştirilen Mısır hasadı için düzenlenen etkinliğe, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Birim Müdürleri, Muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Akçalı Mahallesinde gerçekleştirilen silajlık mısır hasadına katıldı.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İlçenrin bir tarım cenneti olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “  Türkiye’nin yaklaşık yarıya yakın ihtiyacını karşılayan, 700 den fazla muz seraları bulunan, narenciyesiyle, sofralık zeytiniyle, kayısısıyla, ürün çeşitliliğiyle bir tarım cenneti olan ilçemizde bugün de bir silajlık mısır hasadında, çiftçilerimizle bir aradayız. İlçemizin yaklaşık arazisinin yüzde 50 ye yakını tarım arazisi. Çokta verimli arazilerden oluşuyor. Bugün çiftçilerimizin haklı gününe ortak olmaya çalışıyoruz. Devlet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz,”

Arsuz ’un her zaman 2T ile anlatıldığını, anıldığını belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “ şu anda tarımın çeşitliliğinin göstergesi olarak burada, ürün çeşitliliği çok fazla olan Arsuz’da silajlık mısırın, yemlik mısırın hasadında bulunmaktayız. Çiftçilerin örgütlenmesi gerekiyor ve bu örgütlenme için çalışmalar var. İnşallah çok daha kaliteli ve rekoltesi daha yüksek olan ürünler elde edeceğiz. Mısırı çok çeşitli ürünlerimizden bir tanesidir. Maydanoz ve diğer sebzelerin yetiştiği gibi zeytin ve narenciye de ilçemiz için önem arz etmektedir. Narenciyede bu sene bir şansızlık yaşadık. Çiftçilerimizin de bir talebi oldu. Devlet desteğinin daha fazla olması talebi. İnşallah buda bir şekilde giderilir,”dedi.

Hatay’ın tarımsal anlamda önde gelen illerden biri olduğunu belirten Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, “ 105 bin hektarlık bir amik ovası, güçlü ovalara sahip bir ilimizin olması sebebiyle bitkisel üretimde de Türkiye’de önemli bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Şehrimizde hem meyve hem de sebzecilik yapılıyor. Narenciye ve maydanozda söz sahibi olduğumuz bir il. Amacımız çiftçinin bol kazanca sahip olması.  Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacı oldukça yüksek. Bakanlığımız yıllardır bu alanda çiftçimize destek veriyor. Her yıl destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bu yılda açıklanır açıklanmaz destek vermeye devam edeceğiz. Yem bitkisi olarak il geneli 50 bin dekar bitki ekilmişse bunun 20 bin dekarını Arsuz oluşturuyor. Sadece il içinde değil bazı illere de gönderiliyor. Çiftçilerimizin ürünlerinin bol ve bereketli olmasını Allahtan niyaz ediyoruz. İnşallah kazançları da fazla olur. Onlar ne kadar çok kazanırlarsa bi de o kadar mutlu oluyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mısır, Üreticisini, Güldürdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı